Църквата "Свети Георги" в Пловдив отбелязва своя храмов празник
На Гергьовден десетки пловдивчани присъстваха на празничната света литургия в църквата „Свети Георги“ в Пловдив, която беше отслужена от Негово Преосвещенство Знеполски епископ Арсений.
Църквата „Свети Георги“ се изпълни с хора още в началото на празничната света литургия. Спазваха се стриктно всички противоепидемични мерки, а пловдивчани се помолиха за здраве.
„Моля се на Свети Георги за здраве. Всички да сме живи и здрави, но днес съм отчаяна – толкова много болни от коронавирус и много починали. Бог да ни пази! Затова сме по църквите!“, каза възрастна пловдивчанка.
В църквата присъстваха и по-млади хора, които също се помолиха за здраве, за приключване на пандемията и за връщане към нормалността.
„Настроението е празнично в църквата. На първо място – заради Възкресение Христово. А след това и заради един от най-почитаните светии – Свети Георги“, каза пред Радио Пловдив отец Тимо Петров от храм „Свети Георги“ в Пловдив.
Свети Георги е живял по времето на император Диоклециан (284-305 г.) в малоазийската област Кападокия. След смъртта на бащата майка му го отвела в Палестина, където постъпил на служба във войската. Отличил се и скоро самият император го издигнал в чин военен трибун. Когато Диоклециан издал строги закони срещу християните, свети Георги се приготвил за мъченическа смърт и раздал богатството и имотите си на бедните. Той се противопоставил на гоненията на християните, за което бил измъчван дълго и жестоко. Всеки път по чудотворен начин Господ изцелявал раните му и това карало много хора да се обърнат към християнството. Така направила и жената на императора - Александра, която по-късно била екзекутирана заедно със светеца.
Свети Георги възкресил мъртвец, изцелявал болни, а на един човек съживил вола, заради което се счита за покровител на стадата.
Църквата „Свети Георги“ – храм на националното достойнство
„Той е първият български храм в Пловдив. Жителите на квартал „Мараша“ стигат до извода, че трябва да имат собствен български храм. И с щедрата помощ на влиятелния пловдивски възрожденец Стоян Теодорович Чакълков, наричан Големия Стоян, започват градежа през 1848 година. Интересното е, че съгласно изискванията на османската администрация, нова църква е можело да се строи църква само на мястото на стара. В случая със „Свети Георги“ това не е така. Този храм е изграден на изцяло ново място“, каза отец Петров.
Той пожела на всички миряни много здраве и много вяра.
„Вярата, която е свързана с делата, винаги дава добри резултати. Колкото повече се доближаваме до духа на Евангелието, толкова по-добре за нас като нация“, подчерта още отец Петров.
Цялото интервю с отец Тимо Петров можете да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация