Букви-пейки със стихове са разположени пред Националната библиотека

В Деня на Светите братя Кирил и Методий един проект в София ще ни напомни за нашата идентичност по артистичен начин. В 20.30 часа пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отново оживяват т.н. "скрити букви" - пейки, направени във формата на букви от българската азбука. Организаторите от фондацията "Прочети София" ще представят камерни четения под формата на визуално-поетичен маршрут на още две места с провокация към четенето в градска среда. В тези маршрути ще се включат и съвременни български поети.
"Опитахме се да създадем по-голям интерес към тях през това да откриват пейките - букви, хората едновременно да откриват поезията, да откриват града, да си спомнят за самите букви като места за четене, като места за срещи, да открият своето отношение към литературата, към града, в който живеят, каза за БНР художникът Боряна Зафирова.
В предаването "Нещо повече" Тодора Радева, създател на Фондация „Прочети София“ допълни:
"Това, което виждаме на самите пейки, е част от нашата визуална идентичност, визуален език, пренесено от графичния дизайнер Костадин Кокаланов - автор на новата ни визуална идентичност. Той направи интересна среща между визуални образи от града, интензивен, активен цвят - тъмносиньо, лилаво, който е единствения цвят, освен монохромните цветове, които използваме в нашата визуална идентичност и шрифта на Кирил Златков "Комета". Костадин Кокаланов разглежда буквата като триизмерен обект в пространството, както са самите пейки-букви. Това донякъде ги прави различни и не веднага разпознаваеми. Разпознаваеми са на второ четене и когато човек се приближи до самите пейки, вижда, че на тях има закачени табели със стихове на съвременни автори".
На всяка пейка може да бъдат прочетени и стихотворенията, написани специално за проекта от Анна Лазарова, Галина Николова, Георги Господинов, Иван Ланджев, Красимира Джисова, Марин Бодаков, Мария Калинова, Мирела Иванова, Надежда Радулова, Никола Петров, Петър Чухов, Силвия Чолева, Стефан Иванов и Цочо Бояджиев.
Пейките-букви ще останат пред Националната библиотека до 21 май, а след това ще отпътуват за Брюксел.
Визуалната част от поетичния маршрут е поверена на Албена Лимони, Мила Янева-Табакова и Боряна Зафирова. Те ще рисуват, пишат и създават в реално време визуалната среда, чрез преносимата интерактивна инсталация All is sketch на Poliforma. Тя представлява кутия, позволяваща, с помощта на проектор и сензорна писалка, да се рисува и пише по всякакви повърхности в града без следа.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Прочети цялата публикация




В Абу Даби се провежда ключова среща за бъдещето на Украйна. Киев обяви, че няма да отстъпи територии на Путин
Стихотворение на Ваня Петкова изписаха на стената в читалището на с. Бяла Река
Дони в "120 минути": "Преди 30 години казах "Не на страха"!"
Звезден пратеник: За Николай Кънчев, за Марин Георгиев и истината...
Тайван вдига отбранителните разходи до исторически нива заради заплахите от Китай
Над Румъния и Молдова: руски дронове летят необезпокоявано
„Цвете от куршуми“ на Оля Ал–Ахмед гастролира из страната, а в София ще се представи на 21 януари
Коста Рика и САЩ конфискуваха близо 4 тона кокаин в Тихия океан
Олимпийската шампионка Стойка Кръстева с апел към децата: Употребата на опасни вещества не води до нищо добро!
Простреляните край Белия дом военни остават в критично състояние, САЩ затвориха границите си за афганистанци
Путин след превземането на Покровск: Крадливата хунта в Киев доведе до трагедия украинския народ
Тръмп дал седмица на Мадуро да напусне Венецуела, срокът вече е изтекъл
Генерал Валерий Герасимов доложи на Путин: Завзехме Покровск и Волчанск
Белият дом: Повторната атака срещу ударена лодка в Карибско море е разпоредена от наш адмирал, всичко е законно
На 2 декември 1993 г. Колумбийската полиция убива известния наркобарон Пабло Ескобар СНИМКИ
Дойде ли време за Истината и имаме ли сили и желание за нея?
Гала вечер на лауреатите в изкуствата събра звездите на Бургас
Близо 6 часа граждани протестираха срещу корупцията
Без думи: Последните минути от протеста