Казанлък ще бъде домакин на международна конференция, посветена на Паметника Бузлуджа

На 22 и 23 юли Казанлък ще бъде домакин на международна конференция, посветена на архитектурните решения и стъпките за интегриране на паметника Бузлуджа към устойчивия план за туризъм в региона. Форумът бе представен в "Града на розите" от проф. Йорг Хаспел, президент на Международния комитет за културен туризъм(ИКОМОС) Германия и главен координатор на проектите, финансирани от фондация „Гети“, д-р Санийн Михелич – директор на Археологическия музей в Загреб и реставраторът Радослав Илиев.
На среща с кмета на Казанлък и ръководството на общината чуждестранните представители са обсъдили възможностите за превръщането на чинията на Бузлуджа в атрактивен туристически обект, свързан пряко с Тракийските гробници и паметника Шипка. Заради пандемията организаторите от ИКОМОС България и Германия предвиждат конференцията да има възможност и за онлайн участие. Тя ще се състои под патронажа на кмета на Казанлък Галина Стоянова. „Фокусът е поставен върху Бузлуджа и Казанлък, но в рамките на четирите части ще разгледаме опита, който експертите имат с подобни архитектурни обекти, създадени след Втората световна война“, подчерта проф. Йорг Хаспел.
Той коментира, че предстои Казанлък да изготви свой туристически план, паралелно с който ИКОМОС ще изработи собствена стратегия за интегриране на паметника Бузлуджа. "Основната идея на конференцията е не просто да обсъдим възможностите за финансиране на реставрацията и консервацията на този паметник, а да чуем идеите и мнението на жителите на Казанлък“, посочи реставраторът Радослав Илиев, който е част от екипа на арх. Дора Иванова, участвал в консервацията и стабилизирането на мозайките в сградата на паметника на връх Бузлуджа през есента на 2020г..
Повече подробности за конференцията и бъдещите планове, свързани с монумента, може да чуете в репортажа на Живко Иванов:
Прочети цялата публикация




AI Industrial Summit 2026 – 12 септември – София Тех Парк
Румънският външен министър с редица срещи в американския Конгрес
Как Бургас изпревари София в надпреварата за домакин на „Евровизия 2027“?
Костадин Филипов: Илинден, мамо, Илинден, за българите в Македония Великден...
Варна става домакин на първия Международен фестивал за църковна музика „Св. Богородица Портаитиса”
„Рилският пустинник“ за трета поредна година на „Опера на площада“
Саудитска Арабия обяви планове за създаване на многонационална коалиция за морска отбрана
Варна плаща 35 000 евро за концерта на DARA на 15 август
Турция и ПКК: очертава ли се мир?
Евтим Милошев: Представители на Евровизия направиха оглед на НДК за догодина (ВИДЕО)
Американската "Нюзмакс" е фаворит за Нова тв
Втора оставка в кабинета Радев
Борусия Дортмунд се отказа от звездата на Кьолн
Свързват Арсенал със защитник на Байер Леверкузен
Потушиха пожар край Стърмен
Ще отсъдиш ли обективно, ако собственото ти дете извърши престъпление?
Лабораторните диаманти превземат пазара: над 60% от годежните пръстени в САЩ вече са с тях, цените са до 85% по-ниски
Дуа Липа превърна летището в моден подиум с гигантска чанта Chanel
Ето го най-новото Ferrari
В Несебър предстои 8-омо издание на Международния детски футболен турнир „Мистрал Къп“