БНР Стара Загора | 12.05.2021 13:11:33 | 136

Кой контролира парите ни?


На 13- ти май от 18 часа в РБ „Захарий Княжески“ Кузман Илиев ще представи книгата си „Кой контролира парите ни? Власт, спекула и манипулации“.

Книгата е написана на принципа на статии по отделни важни теми, пречупени през реални истории.  Защо инфлацията прави войните по-вероятни; капитализмът ли е виновен за кризите; защо и как социалните мрежи налагат „мека“ цензура; пари или инвестиция е биткойн; как да оцелеем по време на икономическа криза; идва ли залезът на цивилизацията и има ли противоотрова? Това са само част от темите, върху които авторът хвърля нова светлина, посочвайки ефектите от намесите в пазарните отношения, които остават скрити за широката публика. Кузман Илиев се опитва да събуди интерес и любопитство сред широк кръг читатели – и за тесни специалисти в тази сфера, но и да бъде максимално достъпна.  

Социалните мрежи, например, налагат „мека“ цензура, защото те са проводник де факто на публична политика и зависят от средата, която създават политиците. В САЩ видяхме много ясно примера с Доналд Тръмп и Байдън, как профилите на Тръмп и неговите почитатели бяха силно атакувани, спирани…И това се случва именно защото социалните мрежи оперират в създадената от политиците среда и знаят, че ако не вземат правилната позиция, ще бъде променен техния статут…ще носят отвореност, както го правят обикновените масмедии, за съдържанието, което променя правилата на играта в движение…В този смисъл те са проводник на държавна цензура, но „мека“, каза в интервю за Радио Стара Загора авторът.

Биткойн стана модерна тема покрай проблемите в паричната система, а биткойн е от една страна застраховка от политизирането на паричната система и от друга – дава възможност за печалба на спекулантите. Но това е много рисков актив“, подчертава анализаторът и подчерта опасенията си, че има дълъг път да извърви и ще е подложен на сериозна атака от страна на правителствата, които се опитват да го забранят или да го яхнат, или да използват неговата технология, с която достига до хората…и така да дискредитират неговия основен смисъл, а именно – валутата да е извън ръцете на политиците, да е децентрализирана…Големият залог ще е дали биткойн и криптовалути ще успеят да оцелеят, каза още Кузман Илиев.

По думите на анализатора, "по време на криза можем да оцелеем, само ако запазим здравия си разум и мислим рационално. А ако сме и по-добре информирани, начетени и познаваме икономическия процес  ще можем по-рано да видим кога идва икономическата криза, кога идва рецесията. Защото тя идва по-рано, отколкото ни се съобщава…Ще оптимизираме разходите си, ще сме ликвидирали ненужни активи. И най- важното – ще сме със съзнанието, че то се случва и ако имаме възможност ще инвестираме в инструменти, които запазват своята стойност…Големият проблем всъщност е, че днес за да се засили потреблението, се смъкват лихвите, получаваме лесен кредит, който трудно се погасява в последствие. Оттам става една перфектна финансова буря…

Между кориците на книгата „Кой контролира парите ни? Власт, спекула и манипулации“ намира отговор и темата от последните дни с разкритията на бизнесмени, защото всички сме наясно с едно – не само в България "голямото място на държавата в икономическия процес води до сериозни изкривявания….до предприемачи, които търсят близостта на държавния апарат, за да затвори пазара в тяхна полза. Това се нарича корупция“.

***

Кузман Илиев е икономически и политически анализатор, докторант по финанси и продуцент. Лектор в специалността „Теория на парите“, катедра „Финанси и кредит“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“. Магистър по публичен мениджмънт от IEP Тулуза, Франция. Студент на годината на НБУ за 2009 г. Автор и водещ на редица телевизионни предавания, като последният му проект е авторското предаване за икономика и политика „Плюс-Минус“ по Нова телевизия. Съосновател и изпълнителен директор на продуцентска къща Cadre. Продуцира първия български финансов трилър, който ще излезе по кината през есента на 2021 г. 

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.

Прочети цялата публикация