БНР Стара Загора | 16.05.2021 11:12:14 | 122

Неделя Босева превърна село Искра в туристическа атракция


Една родолюбива българка превърна село Искра в съвременна туристическа атракция. Тя се казва Неделя Босева. Догодина, живот и здраве, ще закръгли осемдесет лазарника. Казва, че годините не й тежат, но се притеснява дали времето ще и стигне да осъществи всичките си намерения. Пенсионираната начална учителка е "виновник" пловдивското село Искра в община Първомай все по-често да посреща туристи. Те идват от цяла България. Разхождат се по улица "Юрий Гагарин", наречена от местните жители "нашата патриотична улица", и се снимат за спомен. А на кадрите остават усмихнатите им лица и запечатаните със златен бронз по стени, огради, къщи и дувари вдъхновяващи слова и рисунки на бележити личности, направени от ръката на баба Неделя.

Първите опити започнала в дома си, под навеса. Видели ги съседите и я помолили да изрисува и тяхната стена към улицата. Освен стената си белосали и оградата, за да "отворят" по-голяма платно за рисуване. И така, малко по малко, ден след ден, година след година, надписите със съдбовни за България дни, ликовете на владетели и възрожденски будители запълвали пространството на стените, оградите, къщите и дуварите, а пламенните слова по зидовете и днес се радват на одобрение и събуждат горчиви сълзи в очите на стари и млади.

Това е част от новата история на село Искра. В края на 1670 или началото на 1671 година известният турски пътешественик Евлия Челеби на път от Асеновград за Одрин минава през село Папаз (Попово). Това е първото споменаване на днешното село  в документи, а с името Искра е преименувано през 1950, в чест на загиналата партизанка Клара Аврам Ешкенази, разказа още Неделя Босева, която тези дни ще реставрира част от надписите, повредени от водата и яркото слънце, ще допише думите от химна на Стоян Михайловски за двамата братя Кирил и Методий, защото тези думи са "най-хубавото стихотворение, превърнато в песен, което възражда душата", а в навечерието на 24 май ще нарисува и славянските първоучители.

Интервюто с Неделя Босева може да чуете в прикачения звуков файл:

Прочети цялата публикация