БНР | 17.05.2021 07:45:44 | 248

Психолог: Децата платиха най-висока цена по време на пандемията


Провокира ли продължителното онлайн обучение нежелание на децата да се върнат присъствено в класните стаи?

Има ли загуба на мотивация – ето какво споделят родители:

Онлайн обучението нанесе доста сериозни поражения върху психиката на всички ни – не само на децата. С тях ще трябва тепърва да ги оправяме.“

„Не им се ходи на училище. Стават по-интровертни и това е притеснително. Губят социални връзки с приятели, със съученици.“

Добре е да се замислим как влияе дистанционното обучение на децата и какви поуки можем да си вземем, смята психологът Яна Алексиеваот Асоциация „Родители“.

„Колкото ни донесе притеснения, стрес, адаптация към нови условия, със сигурност има и поуки, които можем да си вземем. Виждаме, че при децата има напрежение и различни симптоми, които показват, че не се чувстват особено добре след това дълго време, прекарано вкъщи.“

Връщайки се на живо в училище, започва препускане през материала за наваксване, което няма как да не предизвика реакция сред децата, отбеляза Алексиева. Според нея е нужно да се помисли за психичното здраве на децата, а не те да бъдат засипвани веднага с голям обем учебен материал.

„Децата платиха много висока такса за всичко, което се случи. Цялото отношение към децата се видя през тази пандемия. Те бяха най-лесно преместваните, променяни и затваряни от всички нас. Ако някой пострада най-много, това бяха всички деца.“

Според психолога за децата е трудно да се адаптират отново, губят се умения, а сред по-малките ученици такива изобщо липсват.

Възрастните трябва да си дадат ясна сметка как самите те преживяват пандемията и доколко техните страхове са видими и явни, подчерта Яна Алексиева.

„Това е може би най-голямата ни задача като родители – да преведем децата по този път.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация