БНР Стара Загора | 17.05.2021 12:25:23 | 202

На старта на кампанията: Рози за смет


Масовият розобер в България се очаква да започне след 24 май, а браншът се бори със стари проблеми и нови предизвикателства. 50 000 дка площи с маслодайна роза се обработват у нас, основно сортовете - Дамасцена и Алба. Очакваната реколта от розов цвят ще е между 7000 – 10 000 тона. Без промяна остава тазгодишната цена за бране на килограм цвят – 1,5 -1,6 лева, прогнозира Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българска национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия, козметика“.  Студеното време в страната забави прибирането на розите с 2 седмици.

На старта на кампанията няма работна ръка, непласирани количества розово масло залежава в трезорите, а половината от розопроизводителите не са сключили договори за изкупуване на розовия цвят от дестилериите, казва Гергана Андреева. Все повече стопани изоставят насажденията си заради невъзможност за бизнес, а секторът беше неглижиран от българските власти десетилетия наред, споделя още Андреева, като пояснява, че със Закона за маслодайната роза отрасълът плавно излиза от „хаоса“.

„По-голямата част от дестилериите са планирали да преработят между 30 -60%. Няколко дестилерии изобщо няма да отворят“.

Няма да бъде изкупена розова суровина и това ще доведе до изоставяне на насажденията след края на кампанията:

70% от насажденията са занемарени. От 50 000 декара едва за 10 000 декара са положени качествени грижи.“.

Всеки знае, че България е страната на розите, но всъщност реално погледнато - като финансиране, подпомагане, стратегия - никога розата не е била приоритет“, добавя с огорчение в разговора Андреева.

На този фон Турция се превръща в основния ни конкурент на международните пазари. Целенасочена държавна политика стимулира отрасъла в югоизточната ни съседка. Килограм турско розово масло се пласира на световните борси на 4000 евро. За сравнение България предлага същото количество за 6000 – 7000 евро.

Въпреки трудностите, България запазва лидерските си позиции в глобален мащаб. Производството на розово масло е специфичен традиционен поминък по нашите земи с над 300-годишна история. А българското розово масло е основна съставка в 15-20 от световноизвестните парфюми. Разпространението на коронавируса преди година доведе до спад в поръчките на розово масло с над 50% от френските парфюмерийни и козметични гиганти.



Прочети цялата публикация