БНР | 17.05.2021 12:56:53 | 137

Пропагандата след Истанбулската конвенция влоши отношението към ЛГТБИ


Сред българите няма увеличаване приемането на хората с хомосексуална ориентация, отбеляза в студиото на Радио София Радослав Стоянов, експерт програмни комуникации в Българския хелзинкски комитет (БХК), по повод 17 май - Световния ден срещу хомофобията и трансфобията.

Въпреки това той цитира изследвания, според които голяма част от попитаните са заявили отрицателно отношение към престъпленията, в чиято основа са сексуалната ориентация или половата идентичност.

„България се е постарала да направи минималното, което се изисква по отношение на хората от ЛГБТИ общността (лесбийки, гейове, бисексуални, трансджендър и интерсексуални – бел.ред.). През 2204 г. е приет Закон за защита от дискриминация. Извън това държавата не прави нужното да узакони семейни връзки на такива хора.“

По думите на Стоянов активността на националистически привърженици се засили покрай мигрантската вълна. Тогава стана по-осезаема и реториката срещу различните. Работи се с и върху абстрактни понятия. Обществото се поляризира по тези въпроси.

„Увеличава се дързостта на публичното говорене. Нагласите срещу ЛГБТИ все повече прониква в държавните институции“, допълни Радослав Стоянов. Според него за влошаване на отношението към ЛГТБИ роля има както продължаващата пропаганда след Истанбулската конвенция, така и участието на националисти в управлението на България.

В разговора ще чуете повече по темата, както и за доклада на БХК за състоянието на правата на човека в България през 2020 г.

Прочети цялата публикация