БНР | 27.05.2021 12:08:47 | 106

Военни учения се провеждат в региона на Черно море


Две големи военни учения, обединяващи десетина по-малки, вече се провеждат в региона на Черно море от средата на май. В тях участват военни от САЩ, НАТО, Турция, България. Двете учения обединяват тази година многото планирани тренировки и на българските военни. Defender Europe 21 („Защитник на Европа 21”) е учението, което от средата май демонстрира способността на Командването на Сухопътните сили на САЩ за Европа и Африка да служи като стратегически партньор по сигурността на Балканите и Черно море.

30 000 военни и от европейски държави пък отработват ситуации в Югоизточна Европа и Черноморския регион.

В същото време Румъния ще е домакин на третата фаза на учението „Steadfast Defender 21" („Непоколебим защитник 21"). Около 4000 войници с около 650 единици техника, ще тренират там маневри и стрелкови учения. Това учение се провежда и в Атлантическия океан и град Улм. Учението е с около 9000 военни, които най- общо отработват ситуация по член пети от договора за НАТО, който гласи, че нападението на страна-членка е нападение към всички от НАТО. Под една или друга форма, страната ни участва в тези две големи учения. 

Две от по-малките учения, провеждащи се в рамките на “Защитник на Европа 21”, вече приключиха. До средата на май на летище „Чешнегирово“ и полигон „Ново село“ военни формирования от САЩ и Италия осъществиха десант и последващи действия. Силите за специални операции пък проведоха учението „Троянски отпечатък“. Водеща структура в него беше командването на Силите за специални операции на САЩ в Европа. Участието на Република Северна Македония в „Защитник на Европа 21” е първо като член на НАТО.

И двете големи учения в региона продължават почти до средата на юни, застъпвайки се едно друго. Към тренировки „на суша“ има и такива в Черно море. Това се случва на фона на искането, отправено към НАТО и САЩ преди дни. 9 държави (сред които и България) настояха за засилване на източния фланг на НАТО – от Балтийско до Черно море.

Военният представител на страната ни в НАТО и ЕС Митко Пеев обясни, че Черноморският регион трябва да бъде разглеждан като част от много по-голямото пространство на Средиземноморието:

„За черноморския регион знаем аспирациите на Русия, която иска да не спазва договореностите и да преследва целите си с военни методи. Единственият район, след разпадането на Съветския съюз, където има конфликти, е този в черноморския. Анексирането на Крим, Южна Осетия, Абхазия. Кризите в черноморския регион се случват бързо и почти без предупреждение. Затова от изключителна важност е свързаността, а инфраструктурата е движещата сила зад тази свързаност, каза Пеев.

"България подкрепя регионалните морски инициативи. Фокусът е във военноморското черноморско присъствие, защото много по-малко е направено в това отношение. В сравнение с направеното от НАТО по суша. В Румъния вече имаме мултинационална бригада. По отношение на военновъздушното сигурност - имаме много добро основа в Турция, България и в Румъния. Затова смятам че липсва засилване на военноморския компонент. Ограничим ли присъствието на Русия в черноморската област, със сигурност Русия няма как да я поддържа и присъствието си в Сирия или евентуално бъдещо присъствие в Средиземноморието“, каза още военният представител на страната ни в НАТО и ЕС, вицеадмирал Митко Петев.

Още по темата в звуковия файл.


Прочети цялата публикация