Седмица под знака на приземения в Минск пътнически самолет
Седмицата не само започна, но и беше доминирана от скандала със задържането на опозиционния журналист Роман Протасевич. Скандал и то какъв - дипломатически, политически, морален.
Самолетът на „Райънеър“, с който пътува Протасевич от Атина за Вилнюс, е принуден от беларуски изтребител да кацне в Минск под претекст, че е получен сигнал за бомба на борда. След кацането в беларуската столица са задържани журналистът дисидент Протасевич и приятелката му София Сапега, която е руска гражданка.
26-годишният основател на Телеграм канала Nexta, който отразява протестите срещу президента Александър Лукашенко, е обвинен в организиране на масови безредици и разпалване на социална омраза.
Беларуската държавна телевизия излъчи запис, в който журналистът се признава за виновен. Неговият баща Дмитри Протасевич изрази опасения, че синът му е бил подложен на изтезания, за да направи тези признания.
В първото си изявление след инцидента президентът на Беларус Александър Лукашенко показа, че остава непоклатим в конфронтацията си с държавите, които го обвиняват във въздушно пиратство. Лукашенко отхвърли като абсолютна лъжа твърденията, че изтребител е принудил пътническия самолет да кацне, нарече Протасевич терорист, но не даде подробности за планирания по думите му кървав бунт.
ЕС реагира мълниеносно и реши да забрани за белоруските авиокомпании въздушното си пространство, както и да бъде прекратен достъпът им до летищата на Общността. На среща в Брюксел лидерите на 27-те държави-членки също така настояха авиокомпаниите от ЕС да не летят над Беларус и обещаха допълнителни икономически санкции. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на свой ред заяви, че въздушните сили на Беларус са били използвани за осъществяване на похищение.
Русия, която безусловно подкрепя Беларус и Лукашенко, реагира остро на решението на ЕС и го окачестви като напълно безотговорно. Според външното министерство на Москва по този начин се подлага на риск безопасността на пътниците.
Друг близък съюзник на Русия - сирийският президент Башар Асад беше преизбран за четвърти седемгодишен мандат, след като получи малко над 95 процента от гласовете на президентския вот при избирателна активност 78,6%. Правото на глас са упражнили 14 милиона и 200 хиляди сирийци. 8 милиона души от останалата част на страната не са гласували, както и повече от 5 милиона бежанци. Опозицията определи вота като „фарс“, а западните страни заявиха, че сирийските избори не са „нито свободни, нито справедливи“.
След продължили няколко месеца преговори европейските лидери се споразумяха за създаването на цифрово удостоверение за COVID, което да улеснява пътуванията в Съюза от 1 юли. Т. нар. зелен сертификат цели да възстанови свободното движение в рамките на ЕС и е една от ключовите предпоставки за икономическото възстановяване на Съюза.
Документите, които на практика ще бъдат три, ще са безплатни, ще са достъпни в цифров или хартиен формат и ще гарантират, че притежателят им е ваксиниран, има отрицателен тест или се е възстановил от коронавирус. Те ще съдържат цифрово подписан QR код.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас бяха от първите лидери, запознати с окончателния вариант на електронния сертификат за ваксинирани
Гърция дори предложи използването на сертификатите да се въведе по-рано от 1 юли.
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус за пореден път обвини страните лидери в производството на ваксини срещу коронавируса в егоизъм и в установяване на ваксинационен апартейд. Гебрейесус настоя за глобално усилие за ваксиниране на поне 10 процента от населението на всички държави по света до септември и на 30 процента до края на годината.
„Светът все още е в много опасна ситуация“, предупреди на свой ред генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
А няколко руски района започнаха да ваксинират животни срещу Covid-19, след като клиничните проучвания показаха, че руската ваксина, първата в света за животни, е ефикасна. Според директора на руската ветеринарна служба Юлия Мелано ваксинацията на животните е наложителна.
Япония от своя страна удължи извънредното положение в префектура Токио до месец преди началото на лятната Олимпиада. Продължават и призивите за отмяна на игрите. Според доктор Наото Юеяма събирането на десетки хиляди хора от цял свят може да доведе до появата на олимпийски вариант на коронавируса.
И още един скандал се разрази в началото на седмицата. В него главно действащо лице беше вокалистът на италианската рок група „Манескин“, която спечели песенния конкурс „Евровизия“.
Дамиано Давид беше обвинен в употреба на наркотици, след като беше забелязан да се навежда над масата, на която групата изчакваше резултатите от гласуването. Давид обясни, че се е навел да погледне за стъкла, след като негов колега от групата счупил чаша. Всички членове на Манескин категорично отрекоха някога да са взимали наркотици.
Въпреки това Европейският съюз за радио и телевизия направи разследване и дори тест на певеца, който беше отрицателен.
Песента-победител „Zitti ebuoni“ получи вота на публиката, което пренареди класирането на професионалните журита, чиито фаворити бяха изпълнителите на Малта, Швейцария и Франция. Италия печели „Евровизия“ след повече от 30 години. Победител през 1990-та е Тото Кутуньо.
Песента от България Growing Up is Getting Old“, изпълнена от Виктория Георгиева, беше класирана на шеста позиция преди вота на публиката, но след това падна на 11-o място.