БНР | 04.06.2021 15:54:11 | 224

Българската федерация по хокей на трева чества 30-годишен юбилей


Българската федерация по хокей на трева отбелязва 30 години от основаването си. По случай юбилея е издадена монография "История на хокея" с автор доц. Антонио Антонов. Основната цел на ръководството на централата, с президент Йорг Шенк, е да направи този олимпийски спорт по-популярен в България.

"Вече съществуваме 30 години. Гордеем се, че сме признати от Европейската и от Международната федерация по хокей на трева. Всички ние се надяваме да продължим да популяризираме този доста неизвестен в България спорт, който обаче се развива много в някои райони", каза германецът Йорг Шенк, който е начело на федерацията от 2019 година.

Българската федерация по хокей на трета е основата на 6 юни 1991 година. В края на 80-е години на миналия век Хеброс (Харманли) и Дружба (Нови Искър) създават първите хокейни секции. С учредяването на Академик (София) в началото на 1991 година се създават предпоставки за учредяването на федерацията.

"Първата среща в България по хокей на трева се провежда през октомври 1990 година. Федерацията е провела 30 държавни първенства за мъже на открито и в зала. През 1996 година стартира развитието на женския хокей. Провели сме над 353 държавни първенства за всички възрасти, участвали сме в над 500 клубни турнира, над 50 Балканиади, над 40 Европейски първенства на клубно и национално ниво. От 2014 година насам не участваме с отбори при мъжете, а само при юношите до 16 години поради липса на достатъчно финансиране. Но аз съм оптимист и вярвам, че хокеят като олимпийски спорт има своето бъдеще у нас", каза доц. Антонов, изпълнителен директор на федерацията.


В историята на този спорт у нас е имало над 60 клуба, а в момента те са 19. Утре предстои годишно Общо-отчетно събрание на федерацията.

"Годишният ни бюджет е 60 хиляди лева, което е недостатъчно. Условията не са сравними с останалите държави в Европа, а това е скъп спорт. Само един екип за вратар струва около 1000 евро. Но ние се радваме на ентусиазма на отделни хора, които ни подкрепят в тези мизерни условия. Във федерацията се стремим към едно по-светло бъдеще", каза още президентът Йорг Шенк, който разкри, че от "чист идеализъм" е поел поста.

От федерацията се похвалиха с три терена с изкуствена трева с олимпийски размери - в курорта Албена, Бяла (Русе) и община Рудозем.

Болката на централата е, че няма нито един голям терен в София.

"Проведохме специални курсове за учители, те са двигателите за развитието на детски-юношеските школи. За жалост в момента има спад в развитието на женския хокей, в момента няма и национален отбор за жени", коментира гл.ас.д-р Емилия Витанова, член на Управителния съвет.

"Преди държавата контролираше спорта, но ръка за ръка. След 2010 година това не е така. Последните десет години държавата изостави някои спортове. До 2015 година българският хокей беше в световната ранглиста, но сега не, защото от 2014-а година не участваме никъде с мъжкия отбор, а само с юноши. Мъдростта ни съхрани като спорт", добави Антонов.

В момента над 1000 души тренират хокей на трева в България.


Прочети цялата публикация