БНР Стара Загора | 11.06.2021 10:43:20 | 265

Проф. Георги Димитров: Посещението на Кьовеши е знак за ангажираност на ЕК към събитията у нас


Посещението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в София е по-скоро съвпадение, отколкото да е провокирано от санкциите по глобалния закон „Магнитски“, но не е изключено и тази тема да е обсъждана в рамките на нейната визита. Това коментира в предаването „Час пик“ проф. д-р Георги Димитров, който е в състава на директорите на една от българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. Той е професор по "ИКТ право" и  председател на фондация „Право и интернет“.

„Нейното посещение е знак за сериозна ангажираност на Европейската комисия към събитията, които се случват в България. Вероятно заради проблемите, които стават достояние на външния свят. Допускам, че визитата й е именно с оглед на предстоящи решения или вероятно действия от страна на европейските институции“.

Попитан какви правни последици произтичат по "Магнитски", проф. Димитров отбеляза, че България е във фокуса на международната общност и като страна членка на НАТО и съюзник на САЩ „не е без значение за българската държава този акт на американската държава“. Той допусна реципрочни мерки от т.нар. съюзници и поясни, че българските органи би следвало да съберат цялата информация, която е мотивирала САЩ да наложат съответните санкции, за да може да се предприемат действия и на територията на България.

Европейската комисия лансира проект за дигитален портфейл за електронна идентификация

Комисията излезе с проект за изменение на Регламент (ЕС) № 910/2014 относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар. 

България изостава, защото не е уреден въпросът с национална схема за електронна идентификация, предупреди проф. Димитров. Служебното правителство може да ускори процесите:

"При липса на специална нормативна уредба в България решението за това кои схеми за електронна идентификация да се обявят официално от държавата може да го направи Министерският съвет. Това е решение по целесъобразност. Този въпрос може да се реши, да се направи смела крачка, тъй като дори и да влезе новият регламент в сила и да се допуснат дигиталните портфейли, а те ще се допуснат за Европа, ние отново няма да имаме достъп до такъв, тъй като няма нотифицирана национална схема", обясни проф. Димитров. 

Идеята на ЕК е всеки гражданин на общността да има дигитален портфейл, който поддържа личните документи на мобилно устройство. Приложението ще бъде безплатно и доброволно за крайния потребител. 

"Електронната идентификация е аналог на вашата лична карта. Това е най-важният инструмент, за да имаме достъп до електронно правосъдие, здравеопазване и образование, въобще до услугите на електронното правителство", обясни за подготвяната европейска дигитална услуга в полза на обществото, бизнеса и институциите проф. Димитров. 

Прочети цялата публикация