БНР | 12.06.2021 04:52:17 | 233

Турци поведоха на Рали Сливен

Екипажът на Evofone Rally Team Уур Сойлу/Арас Динчер (Skoda Fabia Rally2 Evo) е начело след първите четири етапа на Монбат Рали Сливен, трети кръг от Балканския рали трофей на ФИА и втори от Националния рали шампионат на България.

Турците спечелиха първата отсечка „Абланово“ и оглавиха класирането с аванс от секунда и половина, но още на следващата „Ичера“ двукратният победител Мирослав Ангелов (Skoda Fabia Rally2 Evo) контраатакува и се доближи на седем десети от първото място.

За съжаление оспорваната битка между двамата фаворити приключи още на „Карандила“, когато Ангелов и Георги Гаджев получиха повреда в трансмисията. Българите все пак завършиха етапа на четвърта предавка, оцеляха и след суперспециалния в края на деня, но отборът на „Мегапорт Рейсинг“ няма резервна скоростна кутия, което означава, че Ангелов няма да стартира в събота.

След проблемите на националния рали шампион на втора позиция излязоха Мустафа Джакал и Озгур Акдаа (Hyundai i20 NG R5), които завършиха деня с победа в суперспециалния „Монбат“. Разликата между двата турски екипажа в челото на класирането е 24,4 секунди. Челната тройка допълват Георги Василев и Стефан Добрев (Mitsubishi Lancer Evo 9), които изостават на още 11,1 секунди.

Първият ден на Монбат Рали Сливен се оказа изключително коварен заради променливите атмосферни условия в региона. Именно заради тях фаворитите при автомобилите с един двигателен мост Даниел Попов и Ангел Башкехайов напуснаха преждевременно надпреварата. Пилотът на „Ясен Попов Рейсинг“ изгуби контрол над своето Peugeot 208 Rally4 още на първия десен завой на отварящата „Абланово“ и катастрофира тежко. Двамата с Башкехайов се измъкнаха невредими за разлика от сериозно пострадалия автомобил.

Отсъствието на Попов и Башкехайов осигури интригата в RC4 заради липсата на изявен фаворит. След трите същински етапа разликата между първите три екипажа в класа бе само шест секунди, но на суперспециалния Григор Григоров и Петър Сивов (Peugeot 208 R2) записаха трети резултат в генералното класиране, което им осигури аванс от 12,7 секунди спрямо Антон Титов и Динко Георгиев (Peugeot 208 R2). Зад Григоров и Титов на седмо място в общото подреждане и на трето при автомобилите с един двигателен мост са Дилян Станков и Йордан Йорданов (Peugeot 208 R2), но изоставането им спрямо екипажа на „Мегапорт Рейсинг“ е само 1,4 секунди.

Челната десетка допълват Джем Алакоч/Емир Сахин (Pegeot 208 R2), Герго Дудас/Кристиан Сабо (Peugeot 208 R2), които получиха 20 наказателни секунди, след като закъсняха с две минути за старта на отварящия етап, и Буура Джан Кълъч/Али Емре Йълмаз (Mitsubishi Lancer Evo 9).

Вторият ден на Монбат Рали Сливен включва три отсечки, които ще се карат по два пъти, като между тях е второто минаване на суперспециалния етап „Монбат“. Състезателната дистанция е 111.32 км, като първата отсечка за деня „Трапоклово 1“ стартира в 10:15, а финалната „Агликина поляна 2“, която е и най-дългата за цялата надпревара, започва в 16:31.