Cross.bg | 13.06.2021 16:00:00 | 202

Шест медала спечелиха българските състезателки от ЕП по художествена гимнастика във Варна

Общо шест медала (един златен и пет сребърни) спечелиха българските състезателки от Европейското първенство по художествена гимнастика, което завърши днес във Варна.Ансамбълът на България взе титлата на финала на съчетанието с пет топки и сребро на три обръча и два чифта бухалки. Боряна Калейн завоюва исторически сребърен медал в многобоя. Това е първо отличие за България от шампионат на Европа в многобой от далечната 1994 година, когато Мария Петрова става европейска шампионка. Сега трикратната световна шампионка Мария Петрова беше главен съдия на първенството във Варна.Ансамбълът на България за девойки спечели сребро в многобоя и на финалите с пет топки и с пет ленти.Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова, които вчера останаха пети в многобоя, изпълниха изключително силно композицията си на топки и станаха европейски шампионки. Възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска получиха оценка от 47.500 точки, от които 38.6 за трудност и 8.9 за изпълнение. На второ място остана европейският шампион в многобоя Русия с 47.275 точки, а на трето е Израел с 46.150 точки. На три обръча и два чифта бухалки България също игра много силно и без грешки. Гимнастичките обаче получиха оценка от 45.950 точки (36.9 за трудност и 9.050 за изпълнение), което им отреди второто място.Българките имаха малшанс да изчакат доста преди да излязат на килима, тъй като Азербайджан беше подал контестация