Fakti.bg | 16.06.2021 15:01:09 | 185

UEFA EURO 2020 УЕФА Русия с първа победа на европейското, излъга Финландия

Русия съумя да постигне своята първа победа на Евро 2020. На стадион "Газпром Арена" в Санкт Петербург, Сборная зарадва привържениците си с измъчена, но доста важна победа срещу коравата селекция на Финландия. Минималният успех с 1:0 дойде след попадение на Алексей Миранчук в самия край на първата част.

Суоми не изневериха на стила си и отново бяха максимално трудни за преодоляване от съперника. Резултатът можеше да поеме и в друга насока, ако още в третата минута гол на Поянпало не бе отменен от ВАР заради минимална засада.

Така Русия се изравни по точки с финландците и Белгия, който утре ще изиграе мача си от втория кръг в група В срещу Дания.

Подобно на мача с Белгия, руснаците отново стартираха с вихрени атаки, които бяха натоварени с надеждата за ранно откриващо попадение. С типичната за скандинавците хладнокръвност обаче, финландците се бранеха умело и неутрализираха всяко една по-интересна идея на Сборная.

Суоми шокираха своя опонент с ранно попадение в 180-ата секунда. Селекцията на Марку Канерва се възползва от първата си изгодна ситуация в мача. Райтала наказа груба грешка на десния фланг и моментално центрира към Йоел Поянпало. Таранът имаше предимство спрямо своя опонент и с глава не остави никакъв шанс на Сафонов. Радостта му обаче бе кратка, тъй като в услуга на рефера влезе системата ВАР, която отмени неговия гол заради минимална засада.

Селекцията на Станислав Черчесов отговори красноречиво на предизвикателството с отлична акция в 10-ата минута. Алексей Миранчук получи топката около дузпата, бидейки с гръб към вратата. Звездата на Аталанта демонстрира поглед върху играта и продължи вляво за непокрития Магомед Оздоев. Опорният халф обаче направи по-трудното и от непосредствена близост шутира в аут.

Домакините в "червено" удариха греда в 12-ата минута чрез Артьом Дзюба. Опасността бе само привидна, тъй като ситуацията просто беше оставена от съдиите да бъде изиграна, преди да се вдигне флагът за засада. Веднага след това Йоел Поянпало отново напомни за присъствието си в полето на Русия, но така и не се пребори за отправянето на изстрел.

Възпитаниците на Марко Канерва продължаваха да намират прекалено лесен път към вратата на Сафонов. Това се повтори с нова добра контраатака в 20-ата минута. Изглеждаше, че няма какво да спре Поянпало от това да се възползва от чудесен коридор за стрелба. В последния миг обаче решителен шпагат в неговите крака сътвори Игор Дивеев. Младият бранител на ЦСКА (Москва) определено спаси съотборниците си от огромна беля.

Голям проблем застигна Сборная в 25-ата минута, когато Станислав Черчесов трябваше да осъществява принудителна смяна. Марио Фернандес падна доста неприятно в опит да отиграе висока топка и бе изнесен на носилка. Това доведе до скорошното пускане в игра на Вячеслав Караваев.

Малко след появата си в игра, Вячеслав Караваев можеше да дари руснаците с така желаната преднина. Финландската отбрана първоначално подцени остро подаване по земя към далечната греда на Кузяев. За "бухалите", сякаш от нищото, изскочи фланговият защитник с №4. В решителния момент на шпагат се хвърли Уронен, който предотврати потенциалната голова заплаха. За Караваев пък остана лошата награда неволно да се удари в страничната греда.

И когато всички смятаха, че първото полувреме ще приключи без попадения, руският национален тим вдигна на крака феновете на "Газпром Арена". Сборная отново пробва своя късмет през центъра, като Артьом Дзюба ангажира достатъчно финландски бранители със своята особа. Последва отлична комбинация между него и Миранчук, който много майсторски запрати коженото кълбо в далечния ъгъл на протегналия се максимално Лукаш Храдецки.

Игор Дивеев продължи да бъде идея пред своите съперници от атаката на Финландия и това се доказа малко след почивката. Тогава Теему Пуки се бе устремил към головата слава, но младият защитник пак беше максимално безпогрешен със своя шпагат. От другата страна на терена също бе интересно, като Головин реши да пробва нещо нестандартно с плътен изстрел от средна дистанция, намерил единствено външната страна на мрежата.

Теему Пуки дочака своята възможност в 54-ата. Тогава звездата на Норич, най-сетне се освободи от руските си пазачи и отправи достатъчно добър изстрел, който обаче бе спасен с вещина от пласирания на точното място Сафонов.

Русия можеше да диша далеч по-спокойно с настъпването на 65-ата минута. Тогава Артьом Дзюба хитро се бе върнал на центъра, с което освободи достатъчно свободно пространство за появилия се като смяна Рифат Жемалетдинов. Халфът обаче не запази необходимото хладнокръвие и стреля покрай дясната греда на Храдецки.

Сборная продължи да пропуска положения с лека ръка. Момчетата на Черчесов отново намериха пролука измежду вече предимно мислещата за атака финландска селекция. Така руската контра трябваше просто да бъде завършена от Кузяев в 71-ата. Футболистът на Зенит имаше достатъчно време, за да насочи своя изстрел. Храдецки обаче пак изпъкна с добро спасяване.

До края Финландия извърши достатъчно офанзивни смени, но нито една от тях не помогна за преодоляването на Сафонов. Единственото положение за отразяване беше удар с глава на Араюри, пратил кълбото над горната греда. Така руснаците дочакаха уверено своите първи три точки на този континентален форум.

В последния кръг от срещи в група В, Финландия ще премери сили с Белгия, докато Русия има тежко изпитание срещу Дания.