Fakti.bg | 16.06.2021 20:56:12 | 85

UEFA EURO 2020: Италия продължава с класическите победи

Националният отбор на Италия продължава да печели симпатиите на обикновения футболен запалянко. Селекцията на Роберто Манчини изигра нов вдъхновяващ мач на Евро 2020 и надви Швейцария с 3:0. Триумфът на "Олимпико" гарантира участието на "Скуадра адзура" в директните елиминации, но също така открои и сериозната им заявка за цялостното спечелване на надпреварата.

Изненадващият герой в тази гореща римска вечер се казваше Мануел Локатели. Футболистът на Сасуоло отбеляза двете от попадения в мрежата на "кръстоносците", разписвайки се по веднъж във всяко полувреме. В края дежурно в мрежата на опонента реализира и Чиро Имобиле.

Победата на Италия можеше да бъде и по-изразителна, но пропуски направиха Имобиле, Берарди и Лоренцо Инсине.

И докато "адзурите" вече дишат спокойно в група А, Швейцария се нуждае от задължителен успех в последния кръг срещу Турция, ако иска да съхрани шансовете си за продължаване напред.

Мачът започна със силен натиск на Скуадрата, който принуди швейцарците да се върнат дълбоко в своята половина. Първата сериозна опасност пред Ян Зомер беше в 11-ата минута, когато чудесно центриране на Спинацола бе засечено с глава от Имобиле, но топката мина над вратата. В 19-ата минута капитанът на "адзурите" Киелини вкара топката в мрежата на съперника, но голът бе отменен след намесата на ВАР за игра с ръка на защитника, която остана скрита за повечето зрители. Видеоповторенията обаче доказаха правотата на съдийското решение.

Пет минути по-късно мачът приключи за Джорджо Киелини, който бе принуден да напусне заради контузия. Неговото място на терена бе заето от Франческо Ачерби. Все пак натискът на Италия даде резултат и в 26-ата минута резултатът бе открит. Голът бе изработен от звездите на Ссуоло Мануел Локатели и Доменико Берарди. Двамата показаха страхотно взаимодействие и матираха защитата на "часовникарите". Голът внесе още самочувствие в италианския тим и само късметът спаси съперника от ново попадение. Разиграха се Инсиние и Имобиле, които в 33-ата минута матираха отбраната, но Кевин Мбапу изчисти от голлинията. Четири минути по-късно Спинацола опита техничен удар, но топката излезе в аут. В 42-ата минута Ян Зомер отрази прострелно центриране на Имобиле и предотврати по-големи неприятности за тима си. И втората част започна така, както завърши първата - с превъзходство за тима на Роберто Манчини. И вторият гол не закъсня. Вкара го отново 23-годишният халф Мануел Локатели в 52-ата минута, когато бе забравен пред дъгата на наказателното поле и с гросмайсторски шут в левия ъгъл не остави никакви шансове на Зомер.

И след гола Скуадрата продължи да бъде пълен господар на терена. Статуквото не се промени дори и след направените от Манчини смени. Най-чистите положения се откриха пред Чиро Имобиле, но на два пъти той не намери очертанията на вратата на Зомер. На Донарума му се наложи да се намесва само веднъж в 64-ата минута, когато с двойно спасяване не позволи на съперника да се върне в мача.