БНР Стара Загора | 22.06.2021 12:34:01 | 127

В Плана за възстановяване не е включена автомобилната индустрия


Целта на новите стикери за превозните средства е да ограничат степента на отрицателно въздействие върху околната среда от изгорели газове. Изискванията, които влизат в сила от 12 юли, ще засегнат леките и лекотоварните автомобили, каза за предаването "Час пик" Татяна Груева, изпълнителен директор на Асоциацията на автомобилните производители. Колите ще бъдат обособени в категории от Евро 1 до Евро 6 или според датата на първата им регистрация. Годишният преглед за техническа изправност ще се оскъпи между 6-8 лева заради въвеждането на екостикера.

„По време на този преглед ще се извършват замервания, които са определени от Министерството на транспорта с определени гранични стойности на CO2 емисиите и на димността и ще се поставя този стикер“, поясни Груева.

Промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух дават възможност на местните власти от 1 януари 2022 година да забранят достъп на замърсяващи автомобили до определени градски зони и в дни от годината, когато има регистрирано замърсяване над пределно допустимите стойности, каза още Груева, като припомни за наказателната процедура на Европейската комисия срещу България, свързана с чистотата на въздуха, която засяга 21 града у нас.

Средната възраст на автомобилния парк в България е 19 години, а леките коли до 5 години са едва 6%. За последните 30 години не са предприемани мерки на държавно ниво за управление и подобрение на автопарка у нас. Движението на стари коли в недобро техническо състояние по нашите пътища пряко води и до висока смъртност при пътно-транспортни произшествия, подчерта в разговора събеседничката.

Асоциацията на автомобилните производители е предложила на различни нива на държавната администрация програма за скрапинг на остарели автомобили, но без резултат. За сравнение в 22 от държавите в ЕС действат подобни програми.

В отговор на въпрос Татяна Груева посочи, че в националния план за възстановяване и устойчивост няма предвидени инвестиции за развитие на автоиндустрията, въпреки че през последните години производството на части и компоненти за автомобили у нас се развива динамично. 

Включването на България в „Зелената сделка“ може да доведе в минно-енергийния комплекс "Марица-изток" фабрики за батерии и компоненти за електромобили, твърдят експерти. В Асоциацията няма постъпили запитвания по този въпрос. 

Навлизането на технологични компании в автомобилното производство се очаква да доведе до конкуренция в сектора, прогнозира още Татяна Груева. 


Прочети цялата публикация