Fakti.bg | 24.06.2021 13:43:56 | 244

Адв. Белянова пред ФАКТИ: 10 хил. лева гаранция приех като поредно унижение и тормоз и то над жена, която е бременна


На 21 юни - понеделник, Върхoвният кacaциoнeн cъд oтлoжи дeлoтo cрeщу Дecиcлaвa Ивaнчeвa, Билянa Пeтрoвa и Пeткo Дюлгeрoв пo cъщecтвo. Променена беше обаче мяркaтa зa нeoтклoнeниe нa бившата кметица на "Младост" - oт дoмaшeн aрecт в пaричнa гaрaнция в размер на 10 хиляди лeвa. Още в същия ден стана ясно, че адвокат Албена Белянова е платила гаранцията на Десислава Иванчева.

Какви изводи обаче можем да водим от самото заседание, от решенията, от факта, че Биляна Петрова остава под домашен арест - за да говорим по тези въпроси от ФАКТИ се свързахме с адв. Албена Белянова. Разговора ни четете в следващите редове:

- Адв. Белянова, мярката за неотклонение на Десислава Иванчева беше променена от домашен арест на парична гаранция - как определяте това решение?

- Решението на ВКС е такова, каквото е постановено, и трябва да се изпълнява. За финансовото състояние на Иванчева знам това, което се каза в съдебната зала – тя и 80-годишната ѝ майка живеят с пенсията на майка ѝ, която е 340 лева. Десислава каза, че няма да може да получава обезщетения за майчинство, тъй като не е работила.

- Как взехте решението да платите гаранцията от 10 хиляди лева?

- По същите причини, поради които съм подкрепяла протестите в защита на Иванчева и Петрова, присъствала съм на делата им, давала съм публичност на тяхната гледна точка на случилото се - не можех да стоя безучастно и да гледам явната несправедливост срещу тях.

По време на показния им арест през април 2018 година бях на обучение на тема „Борба с международната организирана престъпност“, с над 100 участника от различни държави. Бяхме четирима българи – аз, служител на ДАНС и двама служители на ГДБОП. Имахме за задача да представим знаков случай на борба срещу корупцията в България. Спомням си, че гледах кадри от задържането на бившите кметици пред Съдебната палата и шока ми от случващото се. Не можех да повярвам, че е възможно такова унизително отношение към Иванчева и Петрова. Виждах и поведението на ръководещите акцията, особено това на заместник-председателя на КПКОНПИ Антон Славчев, който не скриваше задоволството си. Най-тъжното беше реакцията на момчетата от ГДБОП, с които бях на обучение. Те бяха категорични, че Иванчева и Петрова са виновни. И не само те, но цялото общество тогава ги осъдихме без съд и присъда. Последваха и другите гаврите с тях - ареста, затвора, медийното им очерняне.

Дни преди делото пред ВКС, Иванчева ми писа и с хората, които ги подкрепяха през тези три години, отидохме на заседанието. Направи ми впечатление, че съдебната зала беше тази, която е точно до вратата, водеща към кабинета на Главния прокурор. Познавам методите на тези, които наричаме бухалки, а психическият тормоз е един от тези методи. При гледане на мярката на Иванчева, и тя, и майка ѝ, и адвокатите ѝ представиха пред съда аргументи за промяна на мярката, като посочиха и това, че живее с пенсията на майка си. Както знаем, основният аргумент за искането на промяна на мярката беше бременността на Иванчева, а предвид годините ѝ, тази бременност е рискова. Въпреки всичко посочено прокурорът възрази и поиска да бъде запазена мярката „домашен арест“. И това на фона на десетките случаи на злоупотреби, за които се изнасят данни, а свързаните с тези случай се разхождат свободно, почиват на вили в Гърция и Испания, заемат държавни постове, дори участват в предизборната кампания.

Достатъчно е да се направи паралел с изнесените от Васил Божков данни за даден подкуп на Борисов, Горанов и Арнаудова, спрямо които никакви мерки не се вземат от прокуратурата, за да се види чудовищната несправедливост към Иванчева и Петрова.

10 000 лева гаранция приех като поредно унижение и тормоз и то над жена, която е бременна и може от притеснение да загуби детето си. Ако не ги бях внесла, тя трябваше да остане под домашен арест, докато ги събере, молейки се за подкрепа, и да трепери до последно дали това ще се случи. Затова го направихме веднага и тя беше истински щастлива. Внесох парите за гаранцията не за лицето Иванчева, а за каузата справедливост за всеки. Не можех да остана само наблюдател на несправедливостта. Знаех, че нямаше как това, че аз съм внесла гаранцията, да остане скрито, затова го направихме напълно прозрачно и публично.

- Биляна Петрова обаче остава под домашен арест - трябваше ли съдът да освободи и нея?

- Остава под домашен арест, защото тя не поиска изменение на мярката си. Може за някои хора да прозвучи абсурдно и да мислят, че е невъзможно да се случи, но тя се страхува да не бъде върната в затвора. За времето, което е с мярка „домашен арест“ тя направи множество разкрития за зависимости и злоупотреби и то само на база публично достъпна информация. Биляна е умна и почтена, а такива хора са най-голямата заплаха за статуквото. Тя е човек, който винаги е спазвал закона, и тежко преживява несправедливостта спрямо нея и семейството ѝ. Грижи се и за болната си майка, а не може да излезе дори да ѝ купи лекарства. Надявам, че това, което ѝ причиниха и продължават да ѝ причиняват, няма да я пречупи. Бих я подкрепила с всичко, с което мога и не трябва да я забравяме и оставяме сама.

- Делото беше отложено от ВАС - как ще коментирате това решение?

- Дано процедурата пред Инспектората към Висшия съдебен съвет по дисциплинарното производство срещу съдията Ушев не се проточи твърде дълго, защото това може да доведе до забавяне на делото срещу Иванчева и Петрова. Бавното правосъдие е равно на липса на правосъдие. Бавенето на делата може да служи както за ненаказуемост на извършителите, така и за смачкване на търсещите справедливост. Примерите не са малко. Представете си, например, Биляна Петрова да стои затворена под домашен арест още години.

- Много граждански организации и политически сили (опозиционни на ГЕРБ) искат реформа в правосъдието. Тази реформа би ли решила проблемите на правосъдието?

- Те и ГЕРБ заговориха, че съдебна реформа е нужна, но едва когато загубиха властта. За съжаление, историята ни показва, че политическите сили много говорят за реформи, когато са в опозиция, но влязат ли във властта, намират оправдания, за да не се случат.

- Може ли да се окаже обаче, че проблемът на правосъдието всъщност е това, че прекалено много неморални хора са поставени в него?

- Неморалността не е проблем само на правосъдието, а и на цялата система на държавно управление. Не е и единственият проблем. Добавете към неморалността и некомпетентността, и различните форми на зависимости – финансови, роднински и други. Всичко това обуславя това България да е най-корумпираната и най-бедна държава в ЕС.

- Подкрепяте ли искането за оставка на ВСС, предвид факта, че оттам се назначават ръководителите на съдилища и прокуратури?

Категорично да. От работата на ВСС през последните години е видно, че в този си състав не работи в интерес на гражданите. Виждаме, че реален избор при назначенията, извършвани от ВСС, няма. Разбира се, изключвам няколко от членовете на ВСС, но те са малцинство.

- Кога у нас ще има справедливост за всекиго?

- Когато осъзнаем, че несправедливостта към един от нас, е несправедливост към всеки един от нас. Когато осъзнаем, че сме граждани, а не поданици, и не спираме да изискваме от държавните институции, каквито са и ВСС, и Прокуратурата, и съдът да се ръководят единствено от законите и да работят в интерес на гражданите.

Прочети цялата публикация