БНР | 24.06.2021 14:47:10 | 86

Меркел: Трябва и в Европейския съюз да търсим пряк контакт с Путин


Европейският съюз трябва да влезе в пряк контакт с Владимир Путин, за да спрат да се влошават отношенията с Русия.

Това заяви германския канцлер Ангела Меркел в последното си канцлерско обръщение към Бундестага преди последната редовна среща на върха на Европейския съюз, в която участва днес.

След 16 години начело на една от най-силните държави в света Ангела Меркел застана за последен път пред депутатите в Бундестага, за да направи правителствено обръщение. В него тя посочи колко е важно да се подобрят отношенията с Москва, но и да се спрат провокациите от руска страна:

„Моето мнение е, че трябва като Европейски съюз да търсим пряк контакт с Путин. Не е достатъчно само американският президент Джо Байдън да влиза в диалог с руския президент, ЕС също трябва да има свой формат за разговори с него“.

Събитията от последните месеци - не само в Германия, показаха ясно, че не е достатъчно да реагираме некоординирано на руските провокации, подчерта също така канцлерът.

Трябва да се създадат механизми, с които заедно и с общи усилия да отговаряме на провокациите. Само така ще успеем да се противопоставим на хибридните атаки на Русия, каза още Ангела Меркел:

„Европейският съюз е длъжен поради географската си близост и политическата си отговорност към страните от източното си сътрудничество, например Украйна, Беларус, но и Западните Балкани, да  отговори правилно на руската активност там.“

В правителствената си реч Меркел настоя за отпускане на нови помощи за Турция, за да се осигури издръжката на бежанците, които страната задържа на своя територия. Също така заяви, че е неизбежно и модернизирането на митническия съюз с Анкара. Турция ще получи вероятно нови 3,5 милиарда евро до 2024 година.

Канцлерът говори и за поуките от пандемията, като заяви, че най-важната от тях е нуждата ЕС да може да реагира бързо и координирано на подобни заплахи.

„В първоначалния шок европейските правителства действаха поотделно. Днес знаем, че това не работи добре, нужно е отговорът ни да е общ и еднакъв за всички. Тази поука важи не само в борбата с пандемиите, а и когато става дума за Шенген или за вътрешния пазар“, заяви още тя.


Прочети цялата публикация