БНР | 24.06.2021 16:36:49 | 137

„Клеймото на гения“ - биографията на човек, който търси интересни тайни


„Клеймото на гения“ е интелигентно написана книга, в която истина и фантазия се свързват, за да ни покажат пътя на светлината - свещеното „херметично“ познание, чиято тайна е ревностно пазена през вековете от богомили, тамплиери и масони.
"Това е биографията на един човек, който търси интересни тайни и се старае да намери максимално много материали, с които да подкрепи търсенето си, крайния резултат", каза за БНР авторът на книгата д-р Василка Николова, преподавател в различни университети.

По думите ѝ в изкуството, в литературата много от най-красивите, прекрасни произведения са резултат от едно бягство по света, а понякога и от сами себе си.

"Когато искаш да пишеш за изкуство, за символите и тайните, скрити в известни произведения, аз все пак се старая да пиша и за болестите, и диагнозите на тези, които са създали произведения, както и тяхната принадлежност към определени общества, чийто тайни те са кодирали в своите картини, то тогава е неизбежно да има прилика. Идеите, които аз застъпвам са коренно различни от тези на Дан Браун. След като трябва да има кримка, трябва да има екшън, трябва да има загадка, трупове, убийство, за да стане произведение, което да е интересно, да бъде обучително".

Консултант на д-р Василка Николова при писането на книгата е Димитър Мандраждиев, който е свързан с масонството, с Великата ложа на старите, свободни и приети зидари в България.

Според него масонството е съкровищница, библиотека на всички възможни или поне повечето философски школи, теории, тези, виждания, учения.

"В масонството в момента може да се наблюдава и да се докоснете до школи от най-източната част на картата на Земята, до най-западната, през всички континенти от всички векове. Има най-различни видове ритуална дейност, само ритуалите сами по себе си, като ритуал, по който има първа, втора, трета степен се водят и съответните допълнителни дейности са над 150 в световен план. Ние в България слава Богу имаме удоволствието да работим с 5-6 от тях".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация