БНР | 30.06.2021 08:49:57 | 445

Теодора Делчева: Ако има добри условия, младите лекари няма да напускат страната


Предвижда се да отпадне задължението на младите лекари, специализирали държавна поръчка, да работят 3 години след това в български болници. Това става ясно от премените в наредба № 1 за специализациите в системата на здравеопазването, предложени от Министерство на здравеопазването за обществено обсъждане.

От публикуваните промени става ясно, че се предвижда да отпадне задължението за 3 години работа у нас. Предвижда се още, ако специализантите държавна поръчка прекратят обучението си или не вземат държавния изпит за специалност в нормативно определения срок от 5 години, да възстановят изплатените за тях такси за обучение.

Темата коментира в “Нашият ден“ Теодора Делчева, студент по медицина и председател на Асоциацията на студентите медици в България:

“Според нас това е стъпка в правилна посока, тъй като не могат да бъдат задължавани младите лекари да остават по местата, по които са работили. По-скоро трябва да се помисли за това да им се предоставят по-добри условия, за да го направят сами, а не да бъдат задължавани. Ако има достатъчно добри условия, младите лекари няма да напускат страната.

Това, което се наблюдава като тенденция и при студентите, е, че по-големият процент от тях искат да останат да работят и да се реализират тук. Или пък, ако заминат, искат да се върнат."

Здравната система има кадри, с които да работи, въпросът е да се предложат добри условия

"Мястото, на което да се извършва специализацията, да бъде оборудвано. Преподаването да бъде на достатъчно високо ниво. Да има достатъчно случаи от дадената единица, с която се занимава специализантът.

Да се предлагат допълнителни възможности за развитие – курсови и др."

Възстановяването на таксите за обучение

"Предстои да разберем какъв е отзвукът от това решение. И дали ще има много голям брой от специализанти, които няма да успяват да завършват, или ще се налага да напускат. Не мога да кажа дали това е положително или отрицателно, но е стимул да остават и да завършват специализациите си."


Места за специализация държавна поръчка

"Доколкото съм запозната, броят на местата е по-малък от останалите, които не са финансирани от държавата."

Критериите

"Наредбата не коментира критерии за започване на специализация. Също така няма и единен конкурсен изпит. Болницата, която отваря място за специализация, сама преценява кой ще е най-подходящ кандидат за него. Може да го избере посредством интервю, конкурсен изпити или друг метод, който прецени. Според студентите и специализантите е добре да има ясни критерии за това кандидатстване, може би и конкурсен изпит."

Местата за специализация ще се определят от интереса на кандидатите, а не според потребностите на държавата

"Това може да е и положително, и отрицателно. Ако има достатъчно места, които специализантите желаят, със сигурност ще искат да останат и да работят на тях. Това ще е стимул по-малко хора да заминават. Защото голям процент от хората заминават, защото не могат да намерят място по желаната специализация. Но по този начин някои специалности могат да останат с кадрови дефицити. Може би трябва да се помисли за някакъв минимален брой специалисти в дадена област, които трябва да има, за да бъдат достатъчно добри здравните услуги, които се предлагат."

Кога се обявяват свободните места за специализанти

"До момента това е един път в годината. Болниците могат да изберат кога да го направят. Обявяват това на сайта на Министерство на здравеопазването. Обикновено малко след като във всички университети и факултети в страната младите лекари са се дипломирали.

В момента това, котето би се приело като промяна, е да се обявява два пъти годишно, като специализациите да започват по график през март и през октомври.

Има още срокове, които са заложени в проекта на промени. С тези срокове кандидатстването ще бъде насочено доста по-ясно."

 

Асоциация на студентите медици в България

"Основната ни дейност е да защитим студентите и да повишим тяхната квалификация посредством обучения и други способи.

Също така се стремим да организираме международни обменни програми. Работим в пет генерални насоки – медицинско образование, обществено здраве, човешки права и мир, репродуктивно здраве и спин и обменните програми.

Миналата година правихме мащабен проект, който продължи и тази година, за студенти, желаещи да започнат работа в Covid отделение, с места, които имат липса на персонал.

Доста студенти кандидатстваха през нас. Мисля, че само в “Пирогов“ започнаха над 70 човека, голяма част, от които останаха да работят там."

Чуйте Теодора Делчева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, Иван Иванов, Асоциация на студентите медици в България

Прочети цялата публикация