БНР | 30.06.2021 11:32:32 | 307

Целувката на живота


„Целувката на живота“. Това е името на известната снимка, отличена с награда "Пулицър", която разказва история за спасяване на човешки живот. Снимката показва как работник прави дишане уста в уста на свой колега. На 17 юли 1967 г. американският фотограф Роко Морабито пътува по работа и край пътя забелязва как мъж виси от електрически стълб. Изкарва фотоапарата си и бързо заснема момента, след което изтичва до колата си и се обажда на бърза помощ. Дж. Д. Томпсън прилага първа помощ на своя колега Рандал Г. Чемпиън, след като той изпада в безсъзнание при токов удар с висок волтаж. Томпсън му спасява живота, прилагайки дишане уста в уста. През 1968 г. Роко Морабито печели престижната награда за заснемането на този материал. Снимката обикаля света и е публикувана в редица вестници.

Във всеки един миг ситуацията около нас може да се промени и да се наложи да дадем първа помощ на някого, изпаднал в нужда.

Тази снимка дава и повод за разговор с представители на БЧК за осигуряването на първа долекарска помощ и нейното значение.

В звуковия файл можете да чуете съветите на БЧК за даване на първа долекарска помощ, когато човек се нуждае от т.нар. кардио-пулмонална реанимация.

Как да направим оценка на състоянието, когато видим пострадал в безсъзнание?

Темата коментира д-р Пенчо Пенчев, главен експерт в Дирекция социална и здравна политика към БЧК.

“Добре е да се постави човекът в стабилно странично положение и по този начин да изчакаме пристигането на линейката.

Най-честите причини за това състояние са 5-6. Или хипогликемична кома, или инсулт, или някакво отравяне, или травма на главата, или състояние след епилептичен припадък.

Задачата на даващия първа помощ е не да констатира причините, а да направи така, че човекът безопасно да изчака пристигането на линейката. Това става като го обърнем в т.нар. “странично стабилно положение“, в което се предотвратява възможността коренът на езика да падне и да запуши дихателните пътища и нашият пострадал да загине от задушаване.

Или пък да повърне и да аспирира повърнати материи в дихателните пътища, което допълнително усложнява неговото състояние.

Пътно транспортни произшествия – кръвотечение и открити рани

В този случай винаги обръщаме първо внимание на кръвотечението. Едно нараняване може да бъде обработено по всяко време, но една масивна кръвозагуба, повече от литър при възрастни, повече от половин при деца, може да се окажат фатални.

Затова редът тук е първо да спрем кръвотечението и чак тогава да обработваме раните. Ако има счупване да обездвижим крайника и чак тогава.

Но винаги първо да се спре кръвоизлизът. Техниките на спиране са няколко – директно притискане при по-леките, или със стерилна марля притискаме мястото на  кръвоизлива за пет-шест минути. Здравият човек има система на кръвосъсирване и обикновено след 5-6 минути притискане завършва с образуване на съсирек и спиране.

При по-масивните може да се използва притискаща превръзка, която се прави с тампон, марля и триъгълна кърпа. Или пристягаща превръзка.


Токов удар и битови инциденти

Редът на даване на първа помощ е същият. Той е еднакъв при всеки един случай. Но трябва да бъде изключително внимателни и да започваме със собствената безопасност.

Винаги, когато видите или намерите човек в безсъзнание, първото, което трябва да минава през главата е токовият удар. Те са чести и трябва да бъдете внимателни, ако теренът е мокър. В такива случаи трябва да изключите електрозахранването.

Ако наблизо има кабел, да се отстрани с дървен или пластмасов предмет. И чак тогава да се прави опит за първа помощ.

Какво да правим в жегите

Състоянията, причинени от жегите, са няколко. Най-леките са топлинните синкопи – кратковременна загуба на съзнание.

Обикновено поставянето на човека легнал с повдигната горна част на тялото и охлаждането му помагат.

При по-тежките, наречени топлинен удар – да се пият повече течности за профилактика. Главата да се покрива със светли дрехи, шапки, кърпи и др. Да не се излагат хората продължително време на слънце.


Алергичните реакции са чести

Алергичните реакции са чести, затова хората, които са алергични винаги е добре да имат със себе си такива медикаменти.

При ухапването от змия вече трябва да помним правилото, че ухапаното не се изсмуква. Трябва да ограничим движението на засегнатия крайник. И да поставим една хлабава превръзка толкова, че да може да се пъхне пръст в нея над мястото на ухапването. Не да се стяга крайникът толкова силно, колкото при кръвосъсирване, а колкото да се постави пръста под тая превръзка. И така да се спести ходенето на този човек, ако трябва да се носи, защото крайникът трябва да се движи възможно по-малко.

Тъй като змийската отрова се разнася първо по лимфата и всички тези действия целят това забавяне, докато пострадалият бъде обработен с противозмийски серум. Ако до два часа попаднем в спешна помощ, ухапването няма да бъде особено фатално.

Чуйте Пенчо Пенчев в звуковия файл.

Снимки: en.wikipedia.org, Rawpixel, Татяна Николова, БГНЕС


Прочети цялата публикация