БНР Стара Загора | 06.07.2021 13:32:31 | 166

Няма да се закриват съдилища в погранични и обезлюдени райони


Няма да се закриват съдилища в погранични и обезлюдени райони. Това заяви в Стара Загора заместник-министърът на правосъдието Иван Дерменджиев.Той взе участие в дискусия за необходимостта от реформи в системата на правораздаването, организирана от Съюза на юристите в Стара Загора.

Реформата в Съдебната система трябва да бъде насочена към по-добър достъп до правосъдие, коментира Дерменджиев. Той обяви, че е против закриването на районни съдилища в погранични райони и такива, застрашени от обезлюдяване. Но бе категоричен, че на места е логично закриването им, като даде пример с близостта на Районните съдилища в Раднево и Гълъбово.

Заместник-министърът на правосъдието коментира и нуждата от реформи в прокуратурата.

По думите му не може да се смята за намеса в независимостта на прокуратурата когато обществото търси въпроси, оставени без отговор от обвинението и цитира думи на европейския прокурор Лаура Кьовеши казани при посещението и в София.

При посещението си в министерство на правосъдието Лаура Кьовеши каза нещо много важно: Когато обществото изисква от прокуратурата обяснение дали съмнение за корупция или за престъпление, извършено от лица заемащи висши държавни длъжности, когато се постави такъв проблем това не е намеса в независимостта на прокуратурата, а е сезиране на прокуратурата. Когато обществото сезира по този начин прокуратурата и търси от нея решение, пак ще цитирам нея: В рамките на три-четири месеца тя дължи отговор на въпроса тези действия или информация дават ли данни за извършено престъпление, има ли основания да се образува производство. Много неуместен е апела в този аспект обществото да не се бърка в работата на прокуратурата, защото на нея това й е работата – да разследва престъпления“, каза зам.-министър Дерменджиев.

Обсъждат се механизми свързани с върховенството на правото в две насоки, едната е да отпадане института на предварителните проверки, което е много тежко правило. Другото е да се даде истинска независимост на разследващия главния прокурор, каза още заместник министъра на правосъдието.  

Би могло да се даде възможност на прокурора, който ще образува производства, евентуално срещу главния прокурор, по отношения на его да не действат нито принципа на йерархията, нито принципа на методическото ръководство на горестоящите прокурори, нито възможността да се изземва и мести делото и т.н. Тоест този пост да стане независим, за да може да проведе това разследване по най-обективния начин“, обясни Дерменджиев.

Когато се приемат изменения и нормативни актове не бива да се забравя върховенството на правото. Ставаме свидетели на странни законодателни решения, които открито са в противоречие с правото и закона, каза още заместник-министъра.

Той обърна внимание, че навсякъде прокуратурата съществува като част от Съдебната власт, но в конституцията на България в тази глава се намира и адвокатурата. И изключването на тази връзка води до нарушаване на баланса в Съдебната система. 

Прочети цялата публикация