БНР | 08.07.2021 06:46:18 | 208

Марио Русинов: Активността на институциите е ключова в борбата с контролирания вот


Местата на акциите за предотвратяване на купуване на гласове до голяма степен съвпадат с данните от разследването на Антикорупционния фонд, свързано с избирателните секции в риск. Това обясни пред БНР политологът Марио Русинов, който е един от авторите на разследването. 

Русинов даде конкретни примери. До 18% от подадените гласове в Община Сливен, са подадени в секции, които са идентифицирани като рискови за контролиран и купен вот.

Десетки разпитани в Градец при акция за търговия с гласове

Кърджали е друг рисков пункт. 

Здравко Бакалов: Купуване на гласове срещу дърва трябва да се докаже на място със служител и потърпевш

Бургас е сред най-проблемните райони заради най-голямата му тежест като многомандатен избирателен район. Хасково също се характеризира с относително висок процент на изкривяване на вота – до 20 на сто от гласовете там се подават в секции в риск, уточни Марио Русинов. 

Относно засиления интерес към гласуване с хартиени бюлетини с подвижни избирателни урни Марио Русинов поясни, че е възможно наистина „да има един ентусиазъм, който да стои в основата на амбиция за контролиран вот“.

Проверка на МВР-Хасково след много заявления за вот в подвижна секция

Анализът на Антикорупционния фонд е бил изпратен както на предишното правителство, така и на сегашното служебно правителство.

Към 2017 година към изборния ден прокуратурата е образувала 79 досъдебни производства, а за изборите на 4 април за изборния ден те са били едва 33, съпостави някои от данните  Марио Русинов.

Активността на институциите е от ключово значение в борба с феномен като контролирания вот, категоричен е той.

Русинов изрази надежда, че активност като демострираната от МВР и прокуратурата преди вота на 11 юли не само ще хване самите дилъри на гласове, но и публичността, съчетана със засилено полицейско присъствие, може да предотврати част от контролирания вот.

„На базата на това, че в момента политическата обстановка е изключително турбулентна и има политически играчи, за които резултатите от тези избори са жизненоважни, аз очаквам финансовият ресурс, който ще бъде впрегнат, както и местните структури, които ще бъдат впрегнати за осигуряване на контролиран и купен вот - и те да са по-активни.“

Запитан има ли риск присъствието на прекалено много полиция в изборния ден да отдръпне част от избирателите, политологът коментира, че това не бива да притеснява хората, защото това е работата на правоохранителните органи. Няма да има съществен ефект върху избирателната активност, смята той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация