БНР | 15.07.2021 09:55:18 | 178

Политическите пасианси - видимо и невидимо


"Изчегъртването включва подобен род събития като днешния разпит на Бойко Борисов. Не трябва да си правим илюзиите, че няма да има ответна реакция - спонтанна или сценарно измислена. Трябва да свикваме с подобен род аудио- и видеосреда". 

Коментарът пред БНР е на проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ. 

Според него напрежението се нагнетява излишно и това ще бъде в услуга на Борисов, който е "изключително интуитивен и във възможностите си, когато е в опозиция и когато около него има вид криза". 


С коментар по темата се включи и доц. Росен Карадимов, преподавател в юридическия факултет на СУ, съветник на Сергей Станишев по време на тройната коалиция: 

"Ситуацията има два аспекта. Ако има образувана преписка, не би било редно който и да е министър да изчаква, защото политическият момент не е подходящ. Друг е въпросът защо от 2009 - 2013 година досега никой нищо не е направил по въпроса. Второ, г-н Борисов предупреждаваше, че това ще се случи преди изборите. Очевидно някой прецени, че преди изборите не е подходящо да направи такива действия. Това е юридическият аспект. Политическият аспект е - когато терминът "изчегъртване" беше въведен, това е една от причините за високия резултат на ГЕРБ. Изначално бяха сбъркани политическите послания. "Изчегъртването" мобилизира ГЕРБ. Ако тези действия са продължаване на идеята за изчегъртване, това ще доведе до допълнителна консолидация на ГЕРБ и до превръщането на партията в яростна опозиция, което не е добро". 

Борисов разпитан за 3 сигнала от 2009 и 2012 г. 

В предаването "12+3" доц. Карадимов изключи възможността партия ГЕРБ да подкрепи правителство на ИТН

"Трябва да се проследи дали ГЕРБ ще гласуват. Правната аритметика показва, че ако ГЕРБ не се регистрира за гласуването, кабинетът ще мине с 98 гласа. Те са постижими от групата на ИТН и от различни части от различните парламентарни групи. Ако ГЕРБ не се регистрира за мнозинство при избора на правителство, да знаете, че има уговорка. Това е процедурно действие, което води до определен политически резултат - рязко сваляне на възможния кворум за избор на правителство". 

Според него един от ефектите на предложения от Слави Трифонов кабинет е, че приключи разделителната линия между партии на протеста и партии на статуквото

Какво четем между редовете в поведението на Слави Трифонов 

"След едностранното обявяване на кабинета г-н Трифонов иззе цялата територия на протеста. Политически ситуацията изглежда така - ИТН и всички останали партии... В рамките на този парламент възможно правителство може да бъде съставено в рамките на третия мандат. Разумните политици, които искат да има стабилност в държавата, но не могат да очертаят политическа перспектива за години напред, ще търсят начин да се формира правителство в рамките на третия мандат. Това правителство ще трябва да изведе България от зимата, да приеме новия бюджет, да преодолее евентуална Covid вълна, да се търси хоризонт за нови избори през пролетта". 


Проф. Росен Стоянов смята, че съставът на настоящето служебно правителство трябва да бъде предложен с мандата на някоя от партиите, но това няма как да се случи

"Самият президент Румен Радев не би направил такава стратегическа грешка. Моята теза е, че най-логично, за да се случи реално ново правителство, ако третият мандат бъде връчен на ДБ. Ако бъде връчен на БСП, отиваме на трети предсрочни избори". 

Проф. Стоянов подчерта, че парламентът е място за говорене и за диалог между тези, които сме избрали да работят от наше име

Борисов: Няма да подкрепим ИТН, веднага връщаме мандат, ако ни се даде 

Слави Василев: По-вероятно е правителство с мандат на БСП 

ИМВ с позиция, че не могат да подкрепят кабинет, за който са научили от телевизията

Прочети цялата публикация