БНР | 16.07.2021 15:17:08 | 107

Археологическият институт при БАН отбелязва 100-годишнина


Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките отбелязва 100 годишен юбилей.

От името на държавния глава вицепрезидентът Илияна Йотова връчи на директора на институцията плакет „Св. Св. Кирил Методий“ заради водещата роля на института при съхраняване на българското културно-историческо наследство.

Археологическият институт е създаден на 16-ти юли 1921-ва година с указ на цар Борис Трети, а през 1947-ма година е включен в състава на Българската академия на науките. Институтът се помещава в сградата на някогашната "Буюк джамия" - мюсюлмански храм, чийто градеж започва през 1451-ва година. 

Археологическият институт изследва материалната и духовната култура на племената и народите, населявали днешните български земи от древността до 18-ти век и макар, че за археологията един век не е много, защото:

 "Ние боравим с хилядолетия и въпреки това този миг от гледна точка на археологията за нас е прекрасен и в същото време да погледнем с удовлетворение напред към това, което ни очаква и очаква да бъде открито и изследвано в бъдещето", казва доц .д-р Христо Попов - директор на института.

За развитието на българската археология са необходими повече средства, смята вицепрезидентът Илияна Йотова: "Защото българските учени заслужават. Нека да направим така, че нашите студенти, които учат тази невероятна специалност в Историческия ни факултет, наистина бъдат мотивирани, за да могат утре да бъдат равни не само по знания, и да се чувстват със самочувствие".

Служебният министър на културата проф. Велислав Минеков припомня, че това е най-голямата научно-изследователска институция за археология в Югоизточна Европа: "Убеден съм, че съкровищата на България ще продължават да изумяват с блясъка си световните ценители и да предизвикват заслужено възхищение".


Прочети цялата публикация