БНР | 17.07.2021 07:53:34 | 181

Св. Терзиев: Макрон няма да дразни хората с темата за пенсионната реформа преди изборите


"Всички социални въпроси са трудни за решаване във Франция, защото тя е социална държава и когато нещо трябва да се промени и да засегне по някакъв начин интересите на част от обществото, както в случая става въпрос за пенсионерите, реакцията обикновено е бурна". Така коментира пред БНР журналистът Светослав Терзиев от вестник "Сега", дългогодишен кореспондент на БТА в Париж, пенсионната реформа, която се превърна в "горещ картоф" за френската политика.

В навечерието на националния празник на Франция 14-ти юли президентът Еманюел Макрон обяви своеобразен „рестарт“ на пенсионната реформа, която предизвика ожесточените протести на „жълтите жилетки“, а след това пандемията окончателно замрази намеренията на президента за създаване на по-гъвкав трудов пазар и свиване на социалните разходи на държавата.

Предизборна е обстановката във Франция - президентските избори ще са на 10-и април, а парламентарните - месец по-късно, стана ясно тази седмица. Действащият президент Еманюел Макрон все още не е обявил дали ще се кандидатира за втори петгодишен мандат. В състезанието за Елисейския дворец влиза лидерът на крайнодесния "Национален сбор" Марин льо Пен, която бе основен опонент на Макрон през 2017-а. Преди броени седмици, на регионалните избори във Франция, позабравената десница записа впечатляващ резултат, а Ксавие Бертран е смятан за достоен кандидат за президентския пост.

По думите на журналиста промените във френската пенсионна система - вдигане на пенсионната възраст - са предвидени да влязат в сила през 2027-а година, но въпреки това вече хората са готови да излизат на улицата:

"Французите знаят, че правата, които имат, не са им дарени, а са изтръгнати, ако не ги бранят - ще ги загубят".

Според Терзиев Макрон не рискува с темата за пенсионната реформа, защото в интервю вече е заявил, че към въпроса ще се върне, когато отшуми пандемията, т.е. след изборите:

"Той няма да дразни хората с тази тема преди изборите, това е разбираемо, но въпросът за пенсионната реформа стои".

Светослав Терзиев подчерта, че мълчанието на френския президент и неогласяването дали ще се кандидатира за нов мандат би трябвало да се възприема като потвърждение:

"Подразбира се, че ще бъде кандидат, ако реши да не се възползва от това право, той ще каже, че няма да се кандидатира".

В периода на президентските избори във Франция - 10 април 2022 г. - страната ще е и ротационен председател на Съвета на ЕС, припомни журналистът:

"Когато една държава е председател, тя има по-голяма видимост. Там състезанието между Макрон и Льо Пен ще бъде и по европейски въпроси. Сблъсъкът е очевиден между двете концепции. Макрон иска Франция да продължи да играе ролята на мотор в ЕС. При Лю Пен, тя смекчи донякъде позицията си и не отхвърля категорично евроинтеграцията и не се противопоставя на еврото, но въпреки това тя е антиевропейска партия. ... 

Интервюто на Весела Владкова със Светослав Терзиев в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация