БНР | 17.07.2021 08:29:13 | 214

Александър Богоявленски: Екологичната политика трябва да гледа към иновациите


"Започна възстановяването в авиационния сектор. Имаме вече нови изисквания, нови протоколи се въведоха (заради пандемията от Covid-19 - б.р.), зелени паспорти, сертификати, които са най-разнообразни видове, за да може индустрията да се справи интегрирано с този проблем. ЕК стигна до заключенията как точно да създаде своя европейски зелен ваксинационен сертификат по идея, която тръгна от авиационния сектор, който претърпя най-големите загуби в глобален мащаб". Коментарът направи в интервю пред БНР Александър Богоявленски, авиожурналист и пилот.

"Fit for 55" - така нарече Европейската комисия концепцията си за преход на икономиката към климатичен неутралитет до 2030-а година. До тогава въглеродните емисии трябва да спаднат до 55 процента от нивото през 1990 година. А 20 години по-късно Европа трябва да се превърне в първия климатично неутрален континент. И ако досега амбициозните цели на Брюксел витаеха в неясната мъгла на зеленото ни бъдеще, тази седмица придобиха по-ясни контури. 2035-а година ще е последната, през която в Европа ще се произвеждат автомобили с двигатели с вътрешно горене. А въздушният транспорт го чакат сериозните изпитания на нови ограничения и налози, след като пандемията докара великаните на пазара до ръба на фалита. 

"Най-глупавото нещо е налагането на нови данъци", заяви Богоявленски и добави, че понякога до два пъти по-големи са таксите, отколкото самата цена на билета, т.е. това, което превозвачът може да отчете като приход:

"Печалбите на превозвачите са изключително ниски, особено в условията на пандемия те са изпилени до абсолютния минимум. В много случаи са и на загуба, особено полетите, които не се запълват да определен капацитет".

Иновациите са бъдещето, а не налагането на ограничения и екологични данъци, подчерта авиожурналистът:

"Екологичната политика трябва да гледа в направлението на иновациите, това е общото мнение на авиоиндустрията. Климатичните промени се дължат на човешките действия. Говорим, че 2% от емисиите се дължат на авиационния сектор, това е може би така, но не самолетите са основният проблем. Авиоиндустрията реагира и мисли доста напредничаво, но проблемът там е, че решенията се вземат изключително бавно. Каквито и иновации да се разработват днес, те ще бъдат внедрени след десетилетие. Причината е, че изпитанията отнемат много време, а сигурността и безопасността са издигнати на пиедестал, а затова трябва да се докаже, че всички тези технологии са безопасни и няма да представляват заплаха или проблем за пътуването".

Интервюто на Весела Владкова с Александър Богоявленски в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация