На изчезване ли са медицинските сестри и акушерките

На изчезване ли са медицинските сестри и акушерките? Повече от два пъти е спаднал броя на кандидат-студентите в направление „Медицински специалист по здравни грижи“ в университета в Плевен за изминалите 10 години. Причините за негативната тенденция потърси репортерът Анелия Джамбазка.
От 635 желаещи през 2011 г. само за десет години бройката им се стопява до 286 през тази, казва ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Добромир Димитров:
„Ниското възнаграждение, лошите условия на труд, тежката професия като цяло, от там кандидат-студентът, черпейки информация каква ще му е реализацията на пазара, той променя решението си, не иска да кандидатства в тези специалности“.
По данни на статистическия институт към края на миналата година у нас има регистрирани близо 45 000 специалисти по здравни грижи. Малко повече от половината от тях са медицински сестри, но въпреки това здравната система изпитва недостиг именно от такива специалисти, казва проф. Димитров:
„Съотношението сестра-лекар е 0,9 към едно. В момента при изискван минимум от 2 към 1. Трябва да заговори наистина държавата, за да защити специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“, за да може да набираме повече кандидати, тоест тази професия да стане по-желана от кандидат-студентите“.
Сред мотивираните в тази професия е Мариела Будина. Тя е сред младите медицински сестри, завършила е столицата и вече практикува в една от болниците в града.
„Реших да се насоча към тази професия, защото обичам да помагам на хората и да виждам благодарността в очите им. Аз съм прекарала две години в чужбина - във Великобритания, там също продължих обучение, но реших да се върна в България, защото в чужбина за даден преглед, манипулация ти чакаш с месеци, а в България това нещо го няма".
В началото на този месец здравното министерство предложи на Министерството на образованието професията медицинска сестра да се определи като защитена.
Прочети цялата публикация



ГЕРБ пак обещава да изпълни исканията на медицински сестри, акушерки и млади лекари
Ангелов: Осигурени са средства за увеличение на заплатите на медицинските сестри
Медицинските сестри излизат на протести в цялата страна
Медицинските сестри отхвърлят предложенията на частните болници за заплатите
Медицинските сестри са против искането на частните болници за целеви стипендии
Кристиан Вигенин: ЕС иска да спира войни, а не може да реши за смяната на времето
Маргарита Махаева пред протестиращите медицински специалисти: Ние сме с вас, подкрепяме ви!
Бюджетът на НЗОК мина на второ четене в комисия
Цената на здравето: Ще стигнат ли средствата за болниците и медицинските кадри през новата бюджетна година
Полуфинал и медал за сестри Стоеви на турнира в Астана
Можем ли да пазаруваме с българско евро в Гърция?
Младо момиче загина при тежка катастрофа с камион във Варненско
Мартин Димитров: Бюджетът беше отговорност на сегашното правителство в оставка
Войн Войнов: Трудното за Левски тепърва предстои
Фотогалерия: Светът 2025, част I
Космическият апарат Parker Solar Probe картографира невидимата част на Слънцето по време на най-голямата му активност
Антония Петрова-Батинкова роди третото си дете
Пътуване по празниците: Специална организация на движението и засилен контрол
„Магазин за хората“ планира първи собствен обект до 2028 г.
Рубио: САЩ ще си сътрудничат с Китай