Fakti.bg | 25.07.2021 15:12:45 | 94

Литва вбеси Китай - отваря представителство на Република Китай, използвайки официално името "Тайван"


По-рано тази седмица Република Китай обяви, че ще отвори свой офис в Литва, използвайки своето разговорно име (Тайван).

Първият дипломатически офис на страната в Европа в последните 18 години ще се нарича Тайванско представителство, а не представителен офис на Тайпе.

Демократичната страна Тайван, известна официално като Република Китай, е призната за независима държава едва от 15 други страни.

Тайванският външен министър Джоузеф Ву определи този ход като „много важен“.

„Литва е добър партньор на Тайван, който споделя същите ценности като свобода и демокрация“ каза той.

Литовското външно министерство заяви, че планира да открие търговски офис в Тайпе тази есен.

„Литва е заинтересована да разшири сътрудничеството си с Тайван в различни области, като постави особен акцент върху развитието на икономическите отношения и културния обмен“, се казва в изявление на министерството.

Пекин на свой ред неведнъж е изразявал позицията си, а именно, че е гледа на островната страна като на своя територия и е готов дори да използва сила, за да си я върне. Той полага огромни усилия, за да държи Тайван изолиран от международната общност и се противопоставя на всяко официално използване на наименованието „Тайван“, за да не дава на страната усещане за международна легитимност.

Китайската служба, занимаваща се с тайванските въпроси, заяви, че се противопоставя на всички държави, които имат дипломатически отношения с „региона на китайски Тайван“ и определи отварянето на офис в Литва като „фарс“.

„Призоваваме Литва стриктно да се придържа към принципа „Един Китай“ и да не изпраща погрешни сигнали към „тайванските сили за независимост“, каза говорителят Жу Фенлян.

Отварянето на офиса във Вилнюс е последният сигнал, че някои балтийски и централноевропейски страни търсят по-тесни връзки с Тайван, независимо, че това ядосва Китай.

През месец май Литва обяви, че се отказва от китайския форум за сътрудничество 17+1 с държавите от Централна и Източна Европа, определяйки го като „разделящ“.

Оттогава тя обеща да дари 20 000 ваксини срещу коронавирус на Тайван и да отвори свое представителство на острова.

Миналата седмица Словакия също обяви, че дарява 10 000 ваксини на Тайван, знак на благодарност за 700 000 маски, които Тайпе изпрати на централноевропейската държава още в началото на пандемията.

Политиците в Чешката република също настояха за по-тесни връзки с Тайван.

През 2019 г. Прага отмени споразумение с Пекин и подписа споразумение с Тайпе, а високопоставено посещение на председателя на чешкия сенат Милош Вистръчил в Тайван миналата година вбеси Китай.

Пекин остава основен търговски и дипломатически съюзник на много други държави в региона, както и ценен източник на коронавирусни ваксини.

Китай прекрати официалните си контакти с Тайван и засили дипломатическия натиск над страната след встъпването в длъжност на президента Цай Ин-уен.

Цай отхвърли позицията на Пекин, че островната страна е част от „Един Китай“ и вместо това разглежда Тайван като суверенна държава.

Пекин успя да отмъкне седем от дипломатическите съюзници на Тайпе от 2016 г. насам и държи страната изолирана от международни органи като Световната здравна организация (СЗО).

Прочети цялата публикация