БНР Стара Загора | 26.07.2021 13:15:58 | 73

Чирпански квартал ще преработва битови и градински отпадъци


Основната цел на проекта е да бъде информирана общността и да се създадат навици за компостиране на битовите отпадъци и на отпадъците от личните дворове за здравето на почвите в града, а после и извънградските и селски райони, което е световна тенденция в областта на екологията.

 Проектът предвижда обучение и работа с 20-ина доброволци.

Домакинствата ще получат кофички за разделно събиране на органичните кухненски отпадъци и  компостируеми торбички и информация. Ще носят редовно своите органични остатъци и ще получават в замяна готов за употреба за личните си градинки с цветя и зеленчуци, за междублоковите пространства компост. Важно е да запомнят хората, че съотношението на битовите към градинските отпадъци или на зеления към кафевия материал трябва да бъде 40 към 60.   Т. е. 1/3 е зеленият отпадък, който  включва обелки от плодовете и зеленчуците в домаканството, а 2/3 е кафевият материал от  листа, клонки и шума от дворовете и градинките на хората.  Обучените местни членове на екипа ще информират, насочват и поддържат качеството на процеса на компостиране. На мястото за компостиране ще се поставят образователни табели и ще се проведат обучения на доброволците и на жителите на квартала. . 

Ще бъдат създадени и поддържани уебсайт на проекта, кампании в социалните медии и групи. Компостирането на ниво домакинство е съвсем естествена, лесна и отговорна стъпка за смекчаване на изменението на климата и възстановяване на почвите, поясни Таня Георгиева.  Създаването и комуникацията на кампании за компостиране на ниво домакинство  ще доведе  до разбирането, че то е  лесна и отговорна стъпка за смекчаване на изменението на климата и възстановяване на почвите. Крайната цел на този проект е целевите групи да бъдат вдъхновен от доброволци, включени  в процеса за изграждане на нови навици и поведение щадящо климата сред местните общности. 

Проектът  “Храна за Земята” е именно даряване на хранителни растителни отпадъци от местните жители чрез въвличащ и приобщаващ пример с насърчаване на доброволчеството.

Органичните отпадъци са важна част от отпадъците и представляват значителни финансови разходи за общината. Изчисленията за 2 000 домакинства показват, че „Храната за Земята“ намалява емисиите на CO2 от транспорта с до 40% и спестява 9 тона CO2.  С кварталната зона за компостиране всяко домакинство ще може само да намали количеството битови отпадъци, с което да намали и такса смет, която за общ.  Чирпан е сред най-високите в страната. Хората сами ще допринасят за по-добро управление на околната среда и ще намалят разходите за боклука си а в бъдеще. Началото на проекта, кой е на стойност малко над 10 770 лв.,  бе дадено на 1.06., а краят е на  30.10.2021


Прочети цялата публикация