Fakti.bg | 01.08.2021 16:15:35 | 213

Голяма изненада на Гран при на Унгария!

​Последното състезание във Формула 1 преди лятната пауза предложи истинско зрелище. В 11-ия кръг от шампионата французинът Естебан Окон от Алпин успя да спечели днешната изключителна надпревара на пистата „Хунгароринг“ за Гран При на Унгария и записа своя първи успех в спорта. Французинът се възползва по най-добрия начин след тежък инцидент още на старта и успя да удържи първото място до края.

Второто място пък е за четирикратният световен шампион Себастиан Фетел, който до последно се опита да изпревари Окон, а място на почетната стълбичка намери и Люис Хамилтън.

По този начин Хамилтън изпревари Макс Верстапен с Ред Бул на върха в класирането във Формула 1 с третото си място. Нидерландецът катастрофира и завърши едва десети, а Хамилтън допусна груба грешка и не успя да спечели 11-ия кръг от началото на сезона, но все пак успя да стигне до призовите места.

Така Хамилтън е лидер със 193 точки, а Верстапен е втори със 186. Следващото състезание е на пистата "Спа" в Белгия на 29 август.

Състезанието започна с притеснения за дъжд, гуми със средна смес и моментална катастрофа, която бе напът да елиминира и интригата на "Хунгароринг". Валтери Ботас (Финландия, Мерцедес) удари задната част на болида на Ландо Норис (Великобритания, Макларън) и го засили в лидера в класирането при пилотите Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул), потрошавайки автомобилите и на тримата. Въпреки сериозния магнитуд на сблъсъка и множеството парчета по пистата, състезанието продължи и Хамилтън се откъсна на първото място със значителна преднина срещу преследвачите.

В края на третата обиколка все пак надпреварата бе спряна с червен флаг и така механиците на нидерландския пилот на Ред Бул получиха време да възстановят поне част от щетите по болида.

Рестартът поднесе невероятен сюрприз. Всички започнаха от питлейна, а Хамилтън избра да стартира сам на пистата, да провери състоянието на асфалта и да мине през бокса в края на първата обиколка. Той го направи по план, но се върна предпоследен и дълго време кара зад Пиер Гасли (Франция, АлфаТаури), който пък бе зад Верстапен.

Така начело излезе Естебан Окон, следван от Себастиан Фетел (Германия, Астън Мартин), Карлос Сайнс (Испания, Ферари) и Фернандо Алонсо (Испания, Алпин). Хамилтън пък бе дълго време в опашката, но бокс на Верстапен и Даниел Рикардо (Австралия, Макларън) в 21-та обиколка даде чиста писта на световния шампион, който настигна челната четворка 25 обиколки преди края.

По това време Окон продължаваше да води непоколебимо колоната с по-малко от секунда пред Фетел, а Сайнс бе с пасив от 15 от лидера. След тях караше Алонсо, който отстъпи на Хамилтън временно при последните спирания в бокса, а пет обиколки преди края и за постоянно. Секунди по-късно световният шампион изпревари и Сайнс за третото място, на което в крайна сметка завърши.

Верстапен влезе в челната десетка девет обиколки преди карирания флаг и в крайна сметка завърши с една точка. Така нидерландецът вече е със 186, а Хамилтън е лидер със 193.