БНР | 05.08.2021 13:27:25 | 110

Франция на финал срещу САЩ в баскетбола

Франция е на олимпийски финал при мъжете за трети път в историята си. В изключително оспорван и драматичен полуфинал в Токио баскетболистите на Венсан Коле надвиха дебютанта Словения с 90:89 и записаха петата си победа на шампионата, като крайният изход на срещата не бе ясен до последната секунда.

Загубата бе първа за словенците на турнира и първа с Лука Дончич в състава изобщо. Гардът все пак записа името си в историята, ставайки едва третият играч с трипъл-дабъл на Олимпийски игри след Александър Белов и Леброн Джеймс.

Франция вече има два загубени финала на такъв форум през далечната 1948 г. и през 2000 г., като при третия си опит да спечели титлата ще се изправи срещу действащия шампион САЩ. Именно „петлите“ нанесоха и единствената загуба на американците в Токио в първия мач от груповата фаза, като поражението бе първо за тях от 17 години. Словения пък ще срещне Австралия в мача за бронзовите отличия. Двубоите за медалите са в събота.

В последната четвърт Словения изоставаше, но стигна до равенството три минути преди края при - 85:85. Последваха обаче точни стрелби на Нандо де Коло и Тимоте Луваву-Кабаро, които при оставащи близо 57 секунди изведоха Франция напред при 90:85. Клемен Препелич върна един наказателен удар, а малко след това вкара и много важна тройка и 33 секунди преди края разликата отново бе само точка. Нандо дьо Коло пропусна да увеличи аванса на тима си и Словения получи право на последна атака. Лука Дончич бе затворен и прати топката в Препелич, който обаче не успя да се разпише със сирената и Франция спечели.

Нандо де Коло бе най-резултатен за успеха с 25 точки, като овладя и 7 борби. Еван Фурние реализира 23 точки, с 15 е Тимоте Луваву-Кабаро, а с 9 и 16 борби е Руди Гобер.

За Словения Майк Тоуби записа 23 точки и 8 борби. Клемен Препелич се отчете със 17 точки, Лука Дончич има 16 точки, 10 борби и 18 асистенции,