БНР | 09.08.2021 12:19:35 | 153

При сърдечен арест най-важни са първите минути и всеки може да помогне - ето как


Повече от 10 000 души в България годишно биват засегнати от сърдечен арест. Когато сърцето спре с него спира и кръвообращението. Това означава, че органите и тъканите в човешкото тяло не могат да бъдат захранвани с кислород. В случай на нужда, всеки човек е способен да помогне, а най-важни са първите минути, за да се съхрани човешкия живот, до пристигането на линейка. Това каза в студиото на радио София Мариана Манушева - председател на от Фондация „Първите три минути“.„Във всяка една минута, в която не се прави нищо, шансове за оцеляване на човека падат между 10% и 12%. Шансът за оцеляване на човек, който е получил внезапно спиране на сърцето е между 2 и 5% в извънболнична среда и около 18-20% в болнична среда. Ако свидетел на инцидента започне да прави веднага изкуствен масаж или изкуствено дишане, той увеличава времето, в което пострадалият може да бъде спасен до 4 пъти. Ако бъде извършена дефибрилация в първите три минути, шансът за оцеляване скача между 50 и 70%“, каза Мариана Манушева.
Това, по което можем да познаем, че човек е получил сърдечен арест е първо, ако той е в безсъзнание. Следва да проверим дали той може да диша нормално, ако се окаже, че не може - считаме, че той е със сърце, което не може да функционира нормално. 
„Първото, което трябва да направим е се обадим на телефон 112 и да кажем на диспечера, че човекът е в безсъзнание и не диша нормално. Първата помощ започва със сърдечен масаж, като ръцете се поставят на гърдите и с дланите се извършват 30 притискания, с дълбочина между 5-6 см. и темпо около 100-120 притискания в минута, след което се извършват две духвания в устата на пострадалия и отново 30 притискания. Редуваме притискания и две духвания до пристигането на автоматичния, външен дефибрилатор. Щом той пристигне се включва и започваме да следваме неговите гласови инструкции“, каза Мариана Манушева.
На интернет страницата на Фондация "Първите три минути" можете да намерите видеоматериали, показващи как се прави сърдечен масаж и изкуствено дишане.
От фондацията стартираха и кампания за предаване на стари автомобилни акумулатори, а със събраните средства се закупуват автоматични, външни дефибрилатори.
Подробности можете да чуете в интервюто на Антония Каменичка с Мариана Манушева

Прочети цялата публикация