БНР | 20.08.2021 20:04:50 | 344

Ботев (Пловдив) разби Левски

Отборът на Ботев (Пловдив) разби Левски с 3:1 при завръщането от първата минута на Тодор Неделев след повече от осем месеца. “Канарчетата” категорично надиграха гостите в дербито от 5-ия кръг на първа професионална футболна лига. Тодор Неделев бе точен от дузпа в 45-ата минута, а за нарушението Патрик-Габриел Галчев бе изгонен заради фал като последен човек. Симеон Славчев си отбеляза автогол в 65-ата минута. Антоан Бароан вкара в 75-ата минута трети гол. Радослав Цонев върна един гол от дузпа в 80-ата минута.

Пред пълните трибуни на базата в “Коматево” домакините стартираха по-силно и натиснаха столичния гранд. Първият пропуск дойде в 4-ата минута, когато след неразбирателство в гостуващата защитаc не уцели вратата от няколко метра. Тодор Неделев вдигна публиката на крака, след като майсторски преодоля Найденов. В 12-ата минута поредната защита на “сините” позволи на Рабей да излезе сам срещу Михайлов, капитанът на Левски плонжира и изби, но при добавката Бароан прати топката в мрежата. Минута по-късно попадението бе отменено след намесата на ВАР, тъй като нападателят на “канарчетата” е бил в засада при удара на Рабей.

По-добрата игра на пловдивчани продължи и в 18-ата минута Неделев стреля страховит удар, който Михалов изби от горния си десен ъгъл. До този момент домакините бяха пълни господари на терена.

Постепенно “сините” надигнаха глава и в 27-ата минута Георги Миланов стреля много опасно, но Аргилашки изби в корнер. Пет минути по-късно бившият играч на Литекс центрира към Боби Цонев, който свали с късмет топката към Шелис, но кипърският бранител от три-четири минути стреля над горната греда и пропусна да даде предимство на Левски.

При даденото три минутно продължение от Ивайло Стоянов Патрик-Габриел Галчев изпусна Па Коната зад гърба си и после го дръпна за фланелката. Играчът от Гвинея падна в наказателното поле и реферът посочи бялата точка, като изгони Галчев затова, че бе последен човек.

Колегите на Стоянов му сигнализираха да гледа ВАР, тъй като Галчев започна нарушението си преди наказателното поле, но след видеозаписа съдията видя, че играчът на “сините” пуска фланелката на своя противник върху линията, като потвърди първото си решение. Дузпа и червен картон. Зад топката застана Неделев, който хладнокръвно изпрати Михайлов в другия ъгъл и реализира за 1:0.

Попадението е първо за него от 23 август миналата година.

Второто полувреме започна с промяна при домакините, кйдето Филип Филипов смени Минков. Хубав изстрел на Мартин Петков в 48-ата минута, който Аргилашки с една ръка изби над гредата, бе първото положение за “сините” след почивката.

Последваха две спасявания на Михайлов, който първо не се намеси добре, като боксира топката пред себе си, а втория път изби топката с върха на пръстите си и предодврати гол отдалеч. В 58-ата минута Бароан размина с лекота Славчев, но Шелис спря Филипов преди да нанесе решаващ удар.

Ради Цонев влезе в игра за Миланов, който няма сили за повече от 60 минути, докато Неделев бе заменен от Янсон.

Три минути по-късно Ботев удвои своята преднина, като това стана благодарение на красив автогол на Симеон Славчев. Халфът се опита да изпревари Атанас Илиев в наказателното поле и с глава прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния Михайлов. Интересното е, че това е втори автогол на Славчев със синята фланелка, след като преди година отново прати топката във вратата на Михайлов в първия кръг срещу Берое.

Голът съвсем обърка гостите, а след сериозната подкрепа на феновете играчите на “жълто-черните” се забавляваха. Имаше ситуация в която Шелис се размина с това, че не бе отсъдена нова дузпа за Ботев след съприкосновение на кипъреца с Тонев. Положението бе гледано от асистентите зад видео мониторите, но сигнализираха на Ивайло Стоянов играта да продължи.

Това обаче не притесни “канарчетата”, което в 75-ата минута вкара трети гол. Този път точен бе Бароан, който изпревари Горанов, а Шелис не се ориентира добре, за да избие топката и резултатът стана 3:0.

Левски все пак стигна до почетен гол в 80-ата минута, когато Здравко Димитров спечели дузпа за своя тим, която бе реализирана от Ради Цонев. Крилото бе фаулиран от Филипов, а завърналият след контузия халф вкара първото си попадение за сезона.

”Сините” трябва да покажат, че успехът в миналия кръг срещу Царско село (3:1) не е бил само моментен проблясък, а знак за влизане в нужния ритъм. Домакините обаче също ще търсят трите точки, с които могат да излязат еднолично начело във временното класиране.

До момента Ботев започна сезона доста стабилно. “Канарчетата” записаха победи над Пирин (Благоевград) (2:1) и Славия (1:0), загубиха от Черно море (0:2) и направиха равенство с Ботев (Враца) (1:1). Сега в клуба излизат за нов успех.

Треньорът Азрудин Валентич направи три промени в състава от равенство 1:1 с Ботев (Враца) в миналия кръг. Най-добрата новина бе, че капитанът Неделев се зарърна в стартовия състав от 6 декември 2020 година, когато получи тежка травма. Па Конете и Антоан Бароан бяха другите нови в състава, като тримата взеха местата на Станислав Работов, Маркиньос и Кевин Янсон. Неделев, Току и Атанас Илиев водеха атаката.

Живко Миланов замени само Георги Александров с Паткрик-Габриел Галчев. Николай Михайлов бе вратар, а Галчев, Симеон Славчев, Христос Шелис и Иван Горанов бяха защитници. Ивайло Найденов бе пред тях, Георги Миланов, Здравко Димитров, Борислав Цонев и Билал Бари действаха зад Мартин Петков.