Fakti.bg | 28.08.2021 18:32:21 | 184

Челси и Ливърпул не успяха да се победят в нервен мач

Ливърпул и Челси завършиха 1:1 в дербито на третия кръг на Премиър лийг. Така двата отбора, които преди този мач бяха постигнали по две победи, остават с напълно изравнени показатели – седем точки и голова разлика 6:1. Кай Хавертц (22') даде преднина на гостите, а в добавеното време на първата част Мохамед Салах изравни от дузпа, отсъдена заради игра с ръка на Рийс Джеймс на самата голлиния. В тази ситуация английският национал получи директен червен картон. Въпреки че Ливърпул игра с човек повече цялото второ полувреме, мърсисайдци не успяха на намерят път към вратата на Менди. Тимът на Томас Тухел се защитаваше много добре на „Анфийлд“ и успя да спечели много важна точка.

Мърсисайдци започнаха по-агресивно. В четвъртата минута Харви Елиът, който бе много активен от самото начало, стреля от около 23 метра, но топката профуча встрани от целта. В десетата Трент Александър-Арнолд отправи изключително извеждащо подаване към Джордан Хендерсън, пред когото бе само Менди. Халфът обаче опита от въздуха да търси подаване, вместо да стреля директно във вратата, и бе неточен.

Въпреки че атаките на домакините изглеждаха по-опасни в началото, Челси бе отборът, който откри резултата. В 21-вата минута отбраната на Ливърпул изпусна Хавертц, който засече с глава центриране на Джеймс от корнер. Топката придоби неочаквана траектория и влетя в далечния горен ъгъл, без Алисон да има шанс да я достигне.

След това попадение Челси започна да играе на контраатаки, които бях доста опасни. В 35-ата минута Лукаку се справи с Матип и пусна надясно към Маунт. Последният потърси далечния ъгъл, но топката премина встрани. Веднага след това и Ливърпул имаше добра ситуация. Елиът се озова непокрит в наказателното поле и топката стигна до него след пробив на Мане, но 18-годишният играч не я уцели добре и я прави високо над вратата.

В добавеното време на първата част се случи и най-драматичната ситуация. Удар на Матип с глава срещна напречната греда, след което Мане отново стреля към вратата, но Джеймс блокира на голлинията. Бранителят първо отклони с бедрото си, след което топката срещна и ръката му, която инстинктивно се придвижи към кълбото. След намесата на VAR

и след като погледна повторение на монитора, Антъни Тейлър отсъди дузпа за домакините и показа директен червен картон на Джеймс заради това, че предотврати чиста голова ситуация, играейки с ръка. Играчите на Челси реагираха бурно на червения картон. Мохамед Салах изпълни безупречно 11-метровия наказателен удар за 1:1.

Ливърпул стартира много агресивно втората част. Удар на Жота с глава премина над напречната греда, а Ван Дайк стреля от около 30 метра, но Менди изби. В 58-ата минута и Хендерсън нанесе опасен шут, но топката премина на сантиметри от сглобката. Менди пък спаси удар на Фабиньо.

В 64-тата минута Челси организира много добра атака. Маунт центрира към далечната греда, където Алонсо много добре върна с глава. Лукаку стреля от няколко метра, но ударът му бе блокиран.

Тиаго Алкантара замени Джордан Хендерсън в 74-тата минута.

В 84-тата минута Челси организира втора много добра атака през второто полувреме. Този път Лукаку игра чудесно с гръб към вратата и пусна извеждащ пас към Ковачич. Алисон обаче спаси неговият удар. Веднага след това Слаах се озова в много добра позиция, но стреля слабо с десния крак и Менди нямаше проблем. Секунди след това стражът на Челси спаси и удар и на Арнолд.

За последните минути Клоп реши да смени Робъртсън с Цимикас.

В 90-ата минута Жота засече с глава центриране от корнер, но Менди изби над гредата.