БНР | 14.09.2021 11:09:04 | 102

Леван Когуашвили разказва историята на баща и син в "Брайтън 4“


"Брайтън 4“ е третият пълнометражен игрален филм на Леван Когуашвили след „Улични дни“ и международния фестивален хит „Срещи на сляпо“ с над 20 награди от фестивали по целия свят, 3 от които на София Филм Фест

Филмът е копродукция с България, подкрепен от Националния филмов център.

Новият филм на Леван Когуашвили разказва за баща, бивш състезател по борба, който изминава пътя от Тбилиси до Брайтън Бийч в Ню Йорк, за да помогне на сина си, забъркал се в проблемни ситуации със заеми и мафиоти. Това е историята на баща и син, които постепенно преоткриват истини един за друг и попадат в странния микрокосмос на Брайтън Бийч в Бруклин, където ще опознаят живота на емигрантите и „истинската Америка“.

"Винаги намирам историите, които ме вдъхновят в истинския живот. Живях в Ню Йорк няколко години, там учих кинорежисура. Изследвах живота на нелегалните мигранти и мигрантите като цяло. Този свят предоставя ужасно много истории. Като започнем от трудностите, приспособяването към американския начин живот, документацията, бюрокрацията. Бях щастлив да бъда между тези хора и да чуя техните истории“, каза в специално интервю за БНР Леван Когуашвили. 

По думите му миграцията на жители на Грузия започва през средата на 90-те години на XX век. Грузинците напускат родната страна с надеждата да намерят по-добро място за работа в други страни.

Когуашвили е направил 3-4 филма по темата за миграцията.

"За мен да открия бившия Съветски съюз в Америка беше изключително интересна творческа среда", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Когуашвили.

На въпроса защо избира комичния подход, за да представи сериозни обществени процеси той отговори:

Смятам, че трагедиите трябва да бъдат разказвани като комедии, тъй като това прави трагедиите по-интересни и по-дълбоки, по-човечни. Така че моите любими филми всички имат този характер“. 

Леван Когуашвили е работил и като журналист

"Когато имах възможност да работя като журналист беше изключително, защото това бяха трудни времена, опасни времена с престрелки, наркотици. Беше много лесно да се изгубиш в цялата тази бъркотия".

Започва есенното издание на „София филм фест“

Преводът в ефир направи Стефан Прохаров. 


Прочети цялата публикация