БНР | 24.09.2021 15:08:22 | 134

"Науката и иновациите са ключ към желаното бъдеще" е мотото на Европейска нощ на учените


И тази година в Европейска нощ на учените (24-25 септември) ще бъдат представени най-новите научни открития и ще се обясни влиянието, което има върху ежедневието ни и за икономическото и регионално развитие, съобщиха организаторите.

Участниците ще могат да се включат в различни събития в София, Пловдив, Стара Загора, Русе, Бургас, Хасково, Ямбол, Силистра, Видин, Разград и Тараклия (Молдова) и да участват в дискусионни клубове, кабинети по любопитство и др.

България участва в инициативата от 2006 година, отбеляза пред Радио София физикът Пенка Лазарова от организаторите „Наука.бг“. Програмата включва най-ранообразни презентации на научни проекти, разработки и личности с принос, изложби, както и прожекции на интересни филми.

Мотото на събитието тази година е „Науката и иновациите са ключ към желаното бъдеще“. Специално внимание ще се обърна на прехода към зелена и дигитална икономика в Европа.

Откриването е от 18:30 в Античния културно-комуникационен комплекс Сердика – под куполното пространство на пл. Независимост (Ларго). Сред официалните гости и организаторите са Мария Габриел - член на Европейската комисия, проф. Мария Стойчева - зам.-ректор на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“,
Карина Ангелиева - съветник в МОН, проф. Величка Милушева - зам.-директор на Института по математика и информатика при БАН, доц. Венета Хаджийска-Янкулова - директор на Регионалния музей за история на София, доц. Владислав Славов, зам.-декан в Техническия университет в София, проф. Людмил Кацарков - директор на Международния център за математически науки.

Предвид епидемията от Covid-19, Европейската нощ на учените тази година ще се проведе в хибриден формат, включващ събития на живо и онлайн инициативи. Всички присъствени модули ще бъдат реализирани при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.

С Пенка Лазарова разговаря Катя Василева.

Прочети цялата публикация