БНР | 30.09.2021 13:03:25 | 106

Съпротивата на Дубравка Угрешич


Най-новата книга на Дубравка Угрешич на български е сборник с есета под заглавието „Епохата на кожата“. В типичния си стил на съпротива спрямо статуквото, фалша, лъжите, подмяната, национализма, омразата, насилието във всички области на живота, политиката и творчеството, тя за пореден път доказва майсторството си на разказвач и мислител. 

Есетата ѝ са кратки, ударни, запомнящи се. Тя не спестява нищо дори на собствената си Хърватия, не се притеснява да бъде некоректна, но да изрази мнението си, което винаги е подкрепено с интересни примери и чувство за хумор.

Книгата започва с две мрачни ромски приказки и есето, дало заглавието ѝ, а завършва с есето „Археология на съпротивата“ и героя на Храбал от „Прекалено шумна самота“ – „начетен самотник, аутсайдер, неудачник, бездомник, „юродиви“, жертвен агнец на своето време, който вече трийсет и пет години работи в пункт за стара хартия“. Благодарение на потомците му, казва ни Дубравка Угрешич, „ръкописите не горят. Дори когато са хвърлени на книжната клада, те се смеят с тихия смях на съпротивата“. Дали писателката е станала оптимист, надявайки се на потомците? 

Чуйте разговора с преводачката Жела Георгиева за „Епохата на кожата“ в Международния ден на преводача.

Снимки – изд. Колибри

Прочети цялата публикация