БНР | 01.10.2021 08:37:21 | 278

Обсъждат да отворят парка на НИМ и на резиденцията за свободен достъп на столичани


На мястото на бившата сграда на Дома на българите в чужбина – около 6,5 дка, ще бъде изградена детска градина, училище и актова зала, съобщи Теодор Петков - кмет на район „Витоша“. Освен това е намерен още един терен за детска градина в кв. „Манастирски ливади-запад“.

Местата за деца няма да стигнат, защото кварталът е огромен и много от жителите са млади хора, призна районният кмет.

В „Манастирски ливади-изток“ също търсят терени за детски градини, но по думите на Христо Вълчанов - зам.-кмет на район „Триадица“, през последните 10 години има изоставане по тази задача.

В момента се доизгражда детска градина за 120 деца, но по проучване на „Софияплан“ децата в квартала са около 1600.

„Това на фона на липсващата улична мрежа създава страшни главоболия на общината и на жителите, натоварва и съседните квартали като трафик“, отбеляза Вълчанов. Той допълни, че в момента се разчита на инвеститорите за изграждането на улиците и това трябва да се промени.

За източната част на „Манастирски ливади“ е имало прекрасен план, но не е реализиран и доста терени са загубени, включително за обществен паркинг, за зелени площи.

Гледки в кв. „Манастирски ливади“ Снимки: „Софияплан“

Теодор Петков подчерта, че общината среща трудности при отчуждаване на терени за обществени нужди. По думите му през 2015 г. в „Манастирски ливади-запад“ не е имало нито една общинска детска площадка, нито едно място за разхождане на кучета или за спортуване. Днес детските площадки са 8, един минипарк и 1 спортно игрище.

Пред Националния исторически музей (НИМ) ще се обособи зона, в която гражданите ще могат да се разхождат и децата да карат колела. Във вторник (5 октомври) ще се проведе среща с областния управител и столичния кмет, на която ще се обсъжда идеята да се отвори парка на НИМ и на резиденцията за свободен достъп на столичани, съобщи още кметът на район „Витоша“.

В „Манастирски ливади-изток“ се работи по създаването на линеен парк, каза Христо Вълчанов, и подчерта важността на създаването и приемането на Общ устройствен план, който би решил някои от съществуващите в момента проблеми.

Представителите на районните администрации са на мнение, че и да се осъществи идеята част от данъците да се връщат в съответните общини, тези средства няма да може да се ползват за отчуждаване, но поне с тях ще може да се изграждат инфраструктурни проекти.

Чуйте разговора на Божидар Янев с Теодор Петков - кмет на район „Витоша“, и Христо Вълчанов - зам.-кмет на район „Триадица“ в мобилното студио на Радио София, което се намираше на ъгъла на булевардите „Тодор Каблешков и „България“.

Прочети цялата публикация