Филолог с кариера в ДАНС оглави на агенцията за подслушването

Досегашният заместник-председател на Държавната агенция "Технически операции" Бисер Борисов е назначен за неин началник, става ясно от съобщението на правителствената информационна служба. Борисов е имал много интересна кариера, става ясно от биографията му, качена на сайта на ДАТО. Той е магистър по "Международни отношения" и "Българска филология" от Софийския университет. През 1993 г. е назначен на работа в Национална служба „Сигурност” (сега част от ДАНС), където през 2006 г. става началник на Столичното управление „Сигурност”. По-късно е преназначен в ДАНС като директор на териториална дирекция. От 2012 г. е служител по сигурността при Комисията за финансов надзор. През 2014 г. е назначен за заместник-председател на Държавна агенция „Технически операции” заедно с уволнения пред седмица Цветан Китов. Сега вече е шеф на ДАТO.. В началото на септември временната парламентарна комисия за разследване на полицейското насилие разкри, че близо 1000 души са подслушвани по време на протестите миналата година. Имената на повечето от тях останаха скрити от депутатите. Парламентът успя да открие данни за самоличността на едва стотина подслушвани и проследявани граждани. Част от данните бяха намерени в ДАТО. Следенето на протестиращи е правено в рамките на разследване за бунт и насилствена смяна на властта, по което е обвиняем хазартният бос Васил Божков. За това дело прокуратурата призна едва преди няколко седмици. От държавното обвинение обаче твърдят, че целта на разследването никога не са били протестиращите граждани, а група около Божков, която се опитвала да радикализира недоволството. ДАТО се роди след скандалите с подслушването по времето на първия кабинет на ГЕРБ, когато вътрешен министър бе Цветан Цветанов. Тогава бе взето решение тогавашната дирекция СДОТО (Специализирана дирекция "Оперативно технически операции"), която прилага СРС-тата в МВР, да се отдели в самостоятелна агенция под контрола на Министерския съвет. Така се появи ДАТО, която бе рожба на кабинета "Орешарски". Именно тогава бе назначен за началник Цветан Китов. Когато кабинетът "Орешарски" подаде оставка и на власт дойде второто правителство на Бойко Борисов, премиерът ясно даде да се разбере, че има пълно доверие на шефа на службата Цветан Китов и го остави на поста. Именно тогава за заместник-началник е назначен и Бисер Борисов.
Прочети цялата публикация



Бивш кадър на ДАНС оглавява финансовата инспекция
В ДАНС-Варна разработвали "КУБ" за пране на десетки милиони евро на "Баба Алино" от 2023 г.
Повдигнаха обвинения на китаец, шпионирал в София
Пламен Тодоров оглави АДФИ
Бивш английски национал пое отбор от пета дивизия
Флорентино Перес: Ако спечеля изборите, Жозе Моуриньо ще се завърне в Реал Мадрид
Погнаха македонския рапър Слаткаристика заради връзките му с България
Кабинетът "Радев" върна Иванка Динева начело на "Медицински надзор"
Клоп на въпрос за Реал Мадрид: Там е Жозе
Проливни дъждове и наводнения в Япония
САЩ с втора вълна удари в Иран, Тръмп плаши с край на Ислямската република
Англия и Хърватия продължават напред на Мондиал 2026
Уау! Феноменална успеваемост в играта "Познай резултата"
ГАЛЕРИЯ: Англия победи Панама без да се напряга
Хърватия надви Гана с късен гол, но и двата отбора продължават напред на Мондиал 2026
Спипаха шефове на ВиК с белязани евро!
Хърватия се справи с Гана и си гарантира второто място в групата си
Панама показа отпор, но само за едно полувреме срещу Англия
Нов опит за продажба: Цената на семеен хотел „Найс“ в Симитли се срина след поредица от неуспешни търгове
Ски парк „Картала“ открива летния сезон на 1 юли с July Morning и панорамни разходки в Рила