БНР | 09.10.2021 11:12:55 | 171

Джонатан Къркъп: Борис Джонсън е майстор на медийните игри, продължава да е популярен


"Временен стрес" преди светлото бъдеще на независимата икономика, с високоплатени и висококвалифицирани работници". Така британският премиер Борис Джонсън описа ситуацията на Острова в заключителната си реч на конгреса на управляващите консерватори.

През седмицата "Досиетата Пандора" уличиха в корупция дарители на торите. Това добави още един проблем към вече съществуващите във Великобритания -  криза със зареждането на бензиностанциите и други видове снабдяване, недостиг на работна ръка в редица сектори на икономиката.

Доколко реалистични са слънчевите прогнози на Борис Джонсън. Въпросът в предаването "Събота 150" е към Джонатан Къркъп, преподавател по политология в университета в Кардиф:

"Има два начина, по които се гледа на британската политика в момента. Определено има проблеми като петролната криза, проблемите със снабдяването и липсата на работници, но в същото време в обществото цари усещане, че кризата с коронавируса е зад гърба ни, че процесът с имунизирането е бил доста успешен, че хората имат работа и че Брекзит е постигнат, каквото и да означава това. Затова и Борис Джонсън продължава де е популярен най-малкото сред привържениците му, но и като цяло в страната. Колко дълго ще продължи това, е въпрос на открит дебат в медиите, проучвания на общественото мнение и на това в самата Консервативна партия". 

Борис Джонсън очаква снабдителните вериги да се възстановят скороБорис Джонсън: Великобритания се намира в голяма повратна точкаИзвестен дарител на британските тори е замесен в корупционен скандал

Правителството постоянно настоява, че проблемите са в резултат на пандемията, а не на Брекзит. Това така ли е?

Донякъде правителството има право. Има структурни проблеми в британската икономика и по-общо в британското общество. Очевидно в момента има проблеми със снабдяването, с недостига на шофьори. До известна степен това е в резултат на Брекзит. В същото време доста голяма част от населението смята, че все още не усещаме последиците от излизането. Дали за вас причината за проблемите е Брекзит, зависи от това как сте гласували на референдума през 2016.

Бизнесът определено не хареса речта на Борис Джонсън. Някои дори я нарекоха "икономически неграмотна". Проблемите се трупат. Но какви са най-големите предизвикателства пред правителството?

Има политически предизвикателства през следващите 3-4 месеца, които могат да бъдат доста драматични. Ще бъде интересно да се види как правителството ще се справи с увеличаването на цените и проблемите със снабдяването преди Коледа, защото родителите ще искат да купят играчки на децата си. А след Коледа въпроси като по-високите цени на горивата и отопляването ще продължават да са важни за хората.

По-интересното в речта на Борис Джонсън беше опитът да намери обща почва с всички, гласували за консерваторите. От една страна, той говори за изравняването на жизнения стандарт и че може би страната ще подкрепи по-високи данъци, за да се платят реформите. От друга страна, това засяга устоите на партията. Някои се притесняват, че визията на Борис Джонсън за консерватизъм не отговаря на вижданията на Маргарет Тачър за ниски данъци. Мисля, че ще бъде трудно за Джонсън да прокара неговата визия. Въпросът всъщност е дали това изобщо има някакво значение, защото, честно казано, не виждам как бизнесът би се пренасочил към лейбъристите.

По-силен ли е кабинетът на Борис Джонсън след скорошните промени в състава му?

Мисля, че сега имаме кабинет, който е удобен на Джонсън, но и че правителството загуби много от силата и влиянието си. Не съм напълно сигурен, че направените промени го укрепиха. Много хора в страната не одобряват министрите. Политическите пространства за действие на Борис Джонсън са доста ограничени от лозунга му за постигането на Брекзит и реализирането на идеята в дългосрочен план Великобритания да стане по-богата и по-благоденстваща, с по-малко имиграция, с по-висококвалифицирани кадри.

От тази гледна точка, не съм напълно сигурен, че много от министрите имат необходимите качества да променят политиката в техните отдели. Като погледнете кабинета, не мисля и че може да видите някои големи "политици зверове", които могат да заемат мястото на Джонсън.

Играта на обвинения в британската политика продължава да се вихри с пълна сила. Чухме в речта на Борис Джонсън подигравки с лидера на лейбъристите Киър Стармър, с лидера на парламентарното мнозинство на Шотландската национална партия Иън Блекфод. Очевидно този език, този стил, е много популярен в редиците на консерваторите. Но пък в същото време, като че ли опозицията си заслужава присмеха, защото е твърде безсилна да промени нещата? 

Точно това е състоянието, в което се намира британската политика. Борис Джонсън може да е непопулярен като цяло, защото според 60% от населението той си върши лошо работата, но е достатъчно популярен, тъй като само 20% смятат, че Киър Стармър може да бъде премиер. Трудно е да имаш за съперник популистки лидер като Борис Джонсън, който е майстор на медийните игри. Той отдава проблеми като кризата с горивата на международния пазар и Европа. Прокарва идеята, че последиците от Брекзит са проблем на някой друг.

Дори когато говори за предишни проблеми, а консерваторите са на власт от 10 години, Борис Джонсън казва, че необходимите промени не са правени не само от лейбъристите, но от всички, участвали в политическия процес за последните 40 години. Изглежда той е готов да обвинява всеки друг. Ето защо е много трудно за лейбъристите, либералдемократите или която и да е друга по-малка партия да намери своето място и да събере достатъчно подкрепа за атака срещу консерваторите. Всички предишни премиери, включително консерватори, бяха сравнени от Джонсън с хамелеони на британската политическа сцена.

Депутат от Либералдемократическата партия каза след речта на Борис Джонсън, че тя е потвърждение за това, че правителството се смята за недосегаемо. Недосегаемо ли е наистина то в момента?

Мисля, че то е недосегаемо и за известно време ще продължи да бъде. Докато се набляга на това, че Брекзит е постигнат, че сме се справили с Covid, че хората имат работа, ще бъде много трудно за опозицията да го обвини за нещо.

Интервюто с Джонатан Къркъп можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация