На изложението в Дубай България е представена с природните и културните забележителности

В Дубай се провежда изложението "Експо 2020" - най голямото световно събитие от началото на пандемията. Изложението беше отложено с една година заради Covid-19. Над 190 държави ще покажат своите култури и иновации в павилиони, разположени върху площ от над 4 хиляди хектара. За подготовката и организирането на изложението са похарчени 7 милиарда долара.
Варненското златно съкровище и копие на Панагюрското златно съкровище са вече на българския павилион в изложението.
Имаше проблем с допускането им.
"Съкровището пристигна около 1- 2 часа сутринта и никога не е било задържано, нито е бил някой арестуван на митница Дубай. Технически беше проблема, поради причината, че много късно пристигна и документите нямаше как да бъдат оформени толкова рано сутринта. Властите помолиха да дойдем в работно време след 8 часа, да приложим документите, които сме им показали рано сутринта и това и направихме с екипът от Националния исторически музей. Представители на министерството на икономиката също бяха там", каза за БНР Галина Райчева, представител на фирмата "Консоциум 2020", организатор на българския павилион на изложението "Експо 2020".
Съкровището е било пренесено в специални метални куфари.
По думите ѝ за решаване на случая е бил поискан допълнителен документ, изваден е по най-бързия начин.
"И смятам, че сме положили бързи, адекватни реакции, за да можем да решим този проблем и искам да кажа, че самото съкровище беше на 30 септември сложено, положено и готово за показ на 1 октомври. Ние бяхме един от малкото павилиони, които бяхме готови да отворим на 1 октомври", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Райчева.
От 1-ви октомври досега има средно между 250 и 300 посетители на българския павилион.
"Имаме екрани, които прожектират природата, архитектурата, културата на България, туризма, с което също сме известни. Прожекторите, които прожектират са доста скъпа техника. За наша сметка решихме да направим 8 допълнителни видеа, които са снимани с дрон".
Прочети цялата публикация




Министерството на туризма представя България на водещите си чуждестранни пазари
Българското участие на Европейското първенство по плуване в 25-метров басейн
Седем българи ще се състезават на Европейското по плуване в 25-метров басейн
Исторически ден за България!
Българските роми от Ливърпул подкрепиха протеста: Прасето в Дубай!
Павел Дуров стартира децентрализираната компютърна мрежа Cocoon с „ИИчко“
Обновената Зала № 2 на Националния исторически музей беше открита с бляскава церемония (СНИМКИ)
Сашо Кадиев се разгневи на безобразието на политиците: Всеки си прави каквото си иска в тая държава
Министър Вълчев: Започваме обсъждане на учебните програми
Научна конференция “Операта и градът” ще се проведе в Стара Загора
Властта събира бизнес и синдикати с предложения какво да отпадне от Бюджет 2026
Путин ще разговаря с Уиткоф и делегати от САЩ
Социалните партньори и властта с нова среща за рестарт на бюджета
В Газа няма достатъчно храна, но има позлатен iPhone 17
Равносметката след 1 декември: Мирен протест, последван от сблъсъци с полиция, палежи, задържани и пострадали
Слънце през облаци и температури до 14°
Рубио отмени визите на легални мигранти, "представляващи опасност за страната"
"Мислех, че полудявам": военна пропаганда в руското училище
Как Бил Гейтс очерта новата интернет ера през 1993 г. (ВИДЕО+СНИМКИ)
Канада се включва в инициативата на ЕС за увеличаване на разходите за отбрана