Fakti.bg | 11.10.2021 15:45:30 | 235

The Guardian с подробен анализ около битката между Бербатов и Михайлов


Изборът на нов президент на Българския футболен съюз се превърна в любопитна тема за едно от най-авторитетните спортни издания във Великобритания - The Guardian. Българинът Методи Шуманов влиза за пореден път в ролята на кореспондент на медията, като този път прави анализ около битката за най-важния пост в родния футбол между Димитър Бербатов и Борислав Михайлов.

В следващите редове ще прочетете превод на написаното, което междувременно обикаля футболните среди из цяла Европа.

Преди почти точно две години българския футбол влезе в заглавията по грешните причини. На терена България загуби с 6:0 от Англия, за да запише рекордно поражение у дома. Извън терена на трибуните на стадион „Васил Левски“ в София се стигна до расистки обиди към чернокожите английски играчи.

Прословутата квалификация за Евро 2020 се състоя на 14 октомври 2019 г., а на следващия ден Борислав Михайлов подаде оставка като президент на Българския футболен съюз. Веднага след това временно на поста застана Михаил Касабов, като се твърдеше, че ще остане начело, докато не бъде избран нов президент. Обаче по различни причини, включващи и пандемията, изборите не се състояха.

Преместваме се от онзи мач към края на април 2021 г., когато две значими събития се случват в рамките на 24 часа. Първо, на 27 април, бившият нападател на Тотнъм, Манчестър Юнайтед и Фулъм - Димитър Бербатов, обяви намеренията си, че ще се кандидатира за президент. Екипът му включва две от добре познатите на Висшата лига имена, с които Бербатов е добър приятел - Стилияна Петров и Мартин Петров. Лозунгът на президентската кампания на Бербатов е „Р-Еволюцията е тук“.

Ден по-късно Михайлов изненадващо се връща на власт, след като се оказва, че оставката му така и не е приета от Изпълкома на Футболния съюз. „Отпочинах си добре и се връщам, за да довърша мандата си“, каза Михайлов пред местните медии 558 дни след оттеглянето си.

Той настоява, че президентските избори ще се състоят през февруари 2022 г. Но от лагера на Бербатов отвърнаха на удара, призовавайки за извънреден конгрес, като стартираха петиция сред клубовете. Според правилата на БФС, решението за извънреден конгрес трябва да бъде подкрепено от поне 1/3 от клубовете в България. Екипът на Бербатов събира нужните гласове, като представя 191 подписа на клубове, но БФС поставя под въпрос легитимността на 35 от тях. Софийският градски съд отсъжда в полза на Бербатов, насрочвайки дата за извънредните избори на 12 октомври 2021 г.

Точно 508 клуба имат правото да гласуват, а кандидатите за президент са шестима, включително Михайлов и Бербатов, като основните претенденти. И двамата употребяват често думата „промяна“.

„Време е за радикална промяна - българският футбол има нужда да бъде разтърсен“, сподели Бербатов за Guardian. „Липсата на резултатите, постоянните скандали, подозренията за корупция, расисткият инцидент в мача с Англия, нахлуването на полицията в централата на БФС... всичко това отразява нивото на българския футбол в момента. На фона на това искам да поема отговорността, за да донеса промяната“.

Бившият вратар на Рединг - Михайлов, се е прицелил в пети мандат, след като за пръв път пое поста през 2005 г. „(Когато подадох оставка през 2019 г.) имаше огромно напрежение“, коментира той пред Sportal.bg в скорошно интервю. „Когато си на върха, винаги е ветровито. Всички знаят, че случилото се срещу Англия е нищо друго, освен съвпадение. България никога не е била расистка държава, а всичко беше менажирано. Стигнах до много заключения от тогава, че е нужна промяна“.

Михайлов беше вратар и капитан на „Златното поколение“ на България, което стигна полуфиналите на Световното първенство през 1994 г. Бербатов бе звездата на последния български отбор, взел участие в голям турни - Евро 2004. Това бе преди едни дълги 17 години. Как тогава българския футбол ще може да се върне на правилния път?

„Промяната трябва да се случи на всички нива, но всичко трябва да започне от юношеските футболни структури“, каза Бербатов. „Това са основите, върху които трябва да градим. Тогава всяка форма на корупция в българския футбол ще трябва да бъде изкоренена, заедно с всяка форма на зависимост“. Ако той спечели, сред приоритетите му ще бъдат „прозрачност, модернизация и възстановяване на обществения интерес към играта“. Той каза още, че „това е единственият начин националният и клубовете ни да постигнат по-добри резултати“.

Михайлов се фокусира върху изграждането на терени през следващите няколко години. „Трябва да построим нов национален стадион и няколко по-малки игрища“, каза той.

С или без нови терени българските фенове се надяват на по-добро бъдеще за футбола. От визитата на Англия насам не е имало расистки инциденти, но не бива да забравяме, че заради пандемията много мачове се изиграха на затворени врати или с много ограничен капацитет. Сега сцената е подготвена за изборите, които ще оформят бъдещето на футбола в страната.

Прочети цялата публикация