Fakti.bg | 13.10.2021 12:10:21 | 110

За първи път от 3 години България прави нещо подобно

Българският национален отбор по футбол записа вчера победа с 2:1 срещу Северна Ирландия в мач от квалификациите за Световното първенство в Катар през 2022 година, но по-важното е, че този успех дойде след обрат.

Момчетата на Ясен Петров показаха борбеност и характер, за да заличат изоставането си след първото полувреме и да стигнат до една много сладка победа. Големият герой беше се казваше Тодор Неделев, който на два пъти прониза вратата на гостите, носейки втори успех на "лъвовете" в тези квалификации. Обратът беше първи за представителния ни тим от точно три години насам, когато по подобен начин надиграхме Кипър в турнира Лига на нациите, предаде БНТ.

Датата е 12 октомври 2018 година, а в София пристига отборът от острова на Афродита в мач от 3-ия кръг на надпреварата. До онзи момент нашите вече бяха записали победи срещу Словения и Норвегия и бяха в търсене на трети пореден успех. Мачът на националния стадион "Васил Левски" обаче не се развиваше по вкуса на нашия тим, след като гостите поведоха с гол в края на първата част на Григорис Кастанос. След почивката обаче хубави попадения на Кирил Десподов и Тодор Неделев помогнаха за пълния обрат и успеха срещу кипърците. По случайност Десподов и Неделев са и единствените двама футболисти от онзи двубой, които играха и при вчерашната победа срещу Северна Ирландия.

Говорейки за обрати, определено трябва да отдадем дължимото на "лъвовете" за показания характер вчера, тъй като в последно време българите рядко са успявали да се върнат в мачове от губещи позиции. Освен гореспоменатия мач срещу Кипър, в последните десет години историята помни един единствен случай, в който националният отбор е успявал да спечели мач, в който е допуснал първия гол. Това се случи в контрола срещу Нидерландия през 2012 година, когато насред Амстердам "лъвовете" обърнаха "лалетата" с голове от дузпа на Ивелин Попов и попадение на Илиян Мицански в добавеното време на срещата. В официална среща пък преди обрата срещу кипърците трябва да се върнем чак до 2009 година за последния случай, в който българския тим е успявал да заличи пасив. Тогава, в квалификация за Световното първенство в ЮАР, Черна гора ни повежда в София, но накрая нашите съумяват да спечелят с 4:1.