БНР | 14.10.2021 12:58:40 | 122

МАЕ: Енергийната криза може да заплаши глобалното икономическо възстановяване


Глобалната енергийна криза се очаква да увеличи търсенето на петрол с половин милион барела на ден и може да провокира инфлационен ръст и да забави възстановяването на световната икономика от коронавирусната пандемия, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).

"Рекордните цени на въглищата и на природния газ, както и непрекъснатите електрически прекъсвания, карат енергийния сектор и енергийно интензивните индустрии да се обърнат към петрола, за да запазят бизнеса работещ", се казва в месечния петролен доклад на базираната в Париж агенция.

"По-високите цени на енергията също така допринасят за инфлационния натиск, който наред с прекъсванията на електрозахранването може да доведе до по-ниска промишлена активност и забавяне на икономическото възстановяване", допълва МАЕ.

Според базираната в Париж агенция световният капацитет за производство на петрол в света, който спомага за успокояването на пазара, ще спадне до края на 2022 г., тъй като производителите от формата "ОПЕК +" увеличават производството. Това подчертава необходимостта от повече инвестиции, за да се отговори на нарастващото търсене на суров петрол, съобщи Международната енергийна агенция.

МАЕ посочва в месечния си доклад за петролните пазари, че свободният капацитет на "ОПЕК +" може да падне под 4 милиона барела на ден през четвъртото тримесечие на 2022 г. от 9 милиона барела на ден през първото тримесечие на 2021 г. Организацията също така прогнозира, че глобалното търсене на петрол през 2020 г. ще достигне 99,6 милиона барела на ден - малко над нивата от преди коронавирусната пандемия.


Резервният капацитет е важен буфер за петролния пазар, тъй като позволява на производителите бързо да реагират на непланирани прекъсвания, които биха могли да затегнат предлагането на пазара и да причинят големи колебания в цените.

Резервният капацитет ще бъде съсредоточен в производителите от Близкия изток като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Ирак и Кувейт, посочи МАЕ, докато капацитетът на Русия ще бъде достигнат през четвъртото тримесечие на 2022 г.

"Намаляването на свободния капацитет в световен мащаб подчертава необходимостта от увеличени инвестиции, за да се отговори на по-нататъшното търсене", се казва в доклада на МАЕ, след като търсенето спадна рязко по време на пандемията, принуждавайки много производители да отложат или отменят плановете си за увеличаване на капацитета.

МАЕ определя свободния капацитет като производството, което може да се използва в рамките на 90 дни и да се поддържа за продължителен период.

Резервният капацитет става все по-важен с намаляването на запасите от суров петрол. МАЕ заяви, че запасите от петрол ще продължат да намаляват, тъй като "ОПЕК +" е на път да изпомпва 700 000 барела дневно под заявеното към картела петролно търсене.

Според МАЕ обаче петролните запаси в рамките на ОИСР биха могли да се увеличат отново през 2022 г., а производството на ирански петрол, сега ограничено със санкции, също може да се увеличи.

Запасите на петрол могат да се увеличат с 800 000 барела дневно през първото тримесечие на 2022 г., с 2,1 милиона барела дневно през второто тримесечие на следващата година и с 2,4 милиона барела дневно през втората половина на 2022 г.

МАЕ също така заяви, че ако иранските санкции бъдат облекчени, Техеран може бързо да добави 1,3 милиона барела дневно към глобалните доставки.


Прочети цялата публикация