БНР | 16.10.2021 03:17:37 | 188

Олимпиакос и Везенков прегазиха Жалгирис в Евролигата

Александър Везенков и Олимпиакос продължават да се намират в челото на подреждането в Евролигата, след като тази вечер записаха третата си победа от първите четири мача в най-престижната клубна европейска надпревара. Българинът и съотборниците му от гръцкия гранд се съвзеха от изключително тежко начало, за да удължат мъките на литовския Жалгирис и да му нанесат четвърто поредно поражение след 83:68 точки (12:23, 24:16, 27:10, 20:19). Двубоят бе част от програмата на четвъртия кръг в турнира на богатите и се проведе в "Двореца на мира и приятелството" в Пирея.

Везенков отново имаше ключов принос за успеха на Олимпиакос. След като приключи първото полувреме без нито една точка, българският национал показа класата си в третата четвърт, в която наниза всичките си 12 точки, за да тласне "червено-белите" към победата. 26-годишното крило прибави още 6 борби към статистиката си, а при стрелбата бе 3/8 от игра и 4/4 от наказателната линия, за да оформи коефициент на полезно действие от 15. Българинът престоя само 15 минути на паркета, тъй като в сряда игра 37 минути при свръхтежкия сблъсък срещу Барселона, а след два дни на него и съотборниците му предстои двубой срещу Промитеас в гръцкия шампионат.

Победата изпраща Олимпиакос на третата позиция във временното класиране след първите четири кръга в Евролигата. Баскетболистите на Йоргос Барцокас разполагат с баланс от 3 победи и 1 загуба. Положението в Жалгирис става все по-тежко, като идването на старши треньора Юре Здовц също не помага особено и в момента литовците са на последната позиция с 4 загуби от 4 мача.

Въпреки че се стигна до 15-точкова разлика в крайния резултат, отборът на Олимпиакос не се докопа никак лесно до крайния успех. Домакините изпитваха много сериозно трудности с организацията на нападенията си в първата четвърт, докато от другата страна борещите се за първата си победа за сезона литовци стояха много добре и успяха да си спечелят двуцифрена преднина при 8:18. Титулярната петица на "червено-белите", в която бе и Везенков, не работеше успешно в откриващите минути на днешния мач, като чак след влизането на резервните играчи ситуацията за тима на Йоргос Барцокас се нормализира.

Жалгирис вдигна разликата на 14 точки в началото на втората четвърт при 17:31, но най-сетне стрелбата от тройката на Олимпиакос заработи и първите играчи, които натиснаха газта за гърците, бяха Шакийл МакКисик и Янулиос Ларендзакис. Включилите се от скамейката играчи нанизаха три тройки, две на гръцкия гард, за да намалят разликата на осем точки при 26:34. При това стечение на обстоятелствата треньорският щаб на домакините реши да не прибягва до разочаровалите титуляри и остави резервите си на паркета, като след още няколко точни акции на Костас Слукас, Йоргос Принтезис и МакКисик дефицитът на Олимпиакос се стопи до три точки при 36:39 на полувремето.

Везенков и компания се завърнаха на паркета в началото на третата четвърт, която принадлежеше изцяло на българския национал. Той започна частта с две поредни тройки, за да върне аванса на своя тим, а след това продължи наказателната си акция и заедно с тройка на Папаниколау Олимпиакос излезе напред с осем точки при 55:47. В края на частта българинът добави още две точки към актива на гранда от Пирея като част от серия, с която домакините взеха двуцифрена преднина преди началото на последната четвърт - 14 точки при 63:49.

Отборът на Жалгирис бе в нокдаун след изключително слабата трета част, като до края на мача не намери начин да реагира адекватно на разнообразната игра на своите съперници. Костас Слукас бе диригент на играта на Олимпиакос във финалните минути от двубоя, като гръцкият национал се превърна в топреализатор на тима си със 17 точки, подсигурявайки успеха на своя тим с крайното 83:68.

Слукас завърши със 17 точки, 5 борби и 2 асистенции за само 18 минути на паркета. Янулиос Ларендзакис добави още 13 точки, Саша Везенков се отчете с 12 и 6 борби, а Костас Папаниколау вкара 10 точки. Нито един играч в отбора на Барцокас не игра повече от 24 минути в днешния мач, като с най-много завърши легендата Йоргос Принтезис.

Еманюел Мудией приключи с 19 точки и 4 асистенции за Жалгирис. Артурас Милакнис вкара 14, а Джош Небо се отчете с още 12 точки и 4 борби.