Fakti.bg | 16.10.2021 19:09:15 | 115

Челси матира Брентфорд и отново е първи в Премиър лийг

Челси си върна първото място, на което по-рано днес за малко се намести Ливърпул, след като постигна много трудна победа с 1:0 като гост на Брентфорд в лондонското дерби от осмия кръг на Премиър лийг. Бен Чилуел вкара единственото попадение в самия край на първото полувреме. Новакът във Висшата лига изигра пореден много силен мач от началото на сезона и създаде доста повече чисти положения от европейския шампион, но на три пъти гредите спираха Брентфорд. С голяма заслуга за трите точки на Челси е и Едуар Менди, който през второто полувреме направи четири големия спасявания, с които съхрани аванса на „сините“.

За Челси това бе седма поредна победа като гост в лондонски дербита.

Томас Тухел бе направил три промени в сравнение с мача със Саутхамптън от миналия кръг. Тиаго Силва пропусна двубоя заради късното си прибиране от последната квалификация на Бразилия, докато Антонио Рюдигер е контузен. Калъм Хъдсън-Одой пък остана на пейката за началото. Маланг Сар започна за първи път в Премиър лийг. Андреас Кристенсен бе до него в центъра на защита. Н'Голо Канте се завърна в халфовата линия.

Матиас Йенсен започна вместо контузения Баптист в състава на домакините.

Челси имаше значително предимство по отношение на контрола върху топката през първата част, но домакините обаче бяха по-близо до гола. В 21-вата минута удар на Мбемо от около седем метра срещна страничния стълб. За французина това бе пети изстрел в гредата в осем мача в Премиър лийг от началото на сезона. Секунди след това Лукаку засече технично центриране на Вернер, пращайки топката във вратата на Рая. Това попадение обаче правилно бе отменено заради засада.

В 37-ата минута Вернер пропусна страхотен шанс. Лукаку отново игра добре с гръб към вратата, пускайки към германеца, който стреля от границата на наказателното поле, но много неточно.

Челси нанесе своя удар в самия края на първото полувреме. Аспиликуета центрира отдясно към Лукаку, който скочи за топката в битка с Янсон. Бранителят на Брентфорд изчисти, но право на крака на Чилуел, който стреля от ждроб и с плътен удар откри резултата.

Второто полувреме вървеше бе никакви положения до 73-тата минута, когато домакините нанесоха първия си точен удар, с който бяха близо до това да изравняват резултата. Дълго изпълнен тъч от Янсен бе отклонен от Пинок, след което топката стигна до Тони. Последният стреля, но Менди изби в корнер. Две минути след това удар на Мбено срещна гредата за втори път тази вечер.

Минута след това Чалоба свали Тони в наказателното поле и това вероятно щеше да бъде дузпа, ако флагът на лайнсмена не бе вдигнат за засада.

В 83-тата минута Менди спаси Челси за втори път, след като изби удар на Годос от няколко метра. Ньоргор направи добавка, но Чалоба изчисти от голлинията. Три минути след това Менди отново се намеси решаващо, като този път парира удар отблизо на Янсен. Натискът на Брентфорд в тези минути бе тотален, но Челси някак устояваше.

В 93-тата минута Менди отново показа уникален рефлекс, благодарение на който изби удар със задна ножица на Ньоргор, след което топката рикошира и от напречната греда.