Пускат движението през Владая до края на седмицата по двете пътни платна

До края на седмицата движението между Владая и Драгичево ще бъде пуснато за движение и в двете ленти, съобщи агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) в отговор на запитване на Mediapool. Така най-после ще се сложи край на километричните колони от автомобили, които се образуват в час пик вече месеци наред и движението поне частично ще бъде облекчено. Това е един от най-натоварените пътища у нас, през който дневно преминават около 30 000 автомобила. В момента "КМВ системи за пътна сигурност" поставя ограничителните системи в съкратени срокове, става ясно от отговора. АПИ е подписала договор с компанията за близо 1 млн. лв. с ДДС за поставяне на мантинелите между двете платна, както и на ремонтираното пътно платно. Все още обаче не е възложено изкърпването на дупките в неремонтираното платно. Те ще бъдат запълнени преди началото на зимата обещават от АПИ. Ремонтът на пътното платно в посока Перник, по което се осъществява движението от средата на май в двете посоки, ще бъде направено през 2022 г., ако бъде осигурен финансов ресурс, се казва в отговора на АПИ. Напрежението с пътя през Владая е от края на юли, когато приключи ремонтът на пътното платно в посока София. Повече от два месеца пътят стоеше ремонтиран без АПИ и МРРБ да предприемат мерки за неговото отваряне. Чак след среща при премиера Стефан Янев, проведена по настояване на кмета на Перник Станислав Владимиров и Мая Манолова от "Изправи се. БГ! Ние, идваме!" и кметовете на селата Рударци, Кладница и Драгичево на 1 октомври, бяха предприети мерки за решаване на проблема. Веднага след срещата АПИ възложи на консорциум "Битулайт 2018", който има 5-годишен договор за поддържане на маркировката в Югозападния регион да я постави в участъка от 3.4 км. Работата беше свършена за 2 дни и още на 4 октомври движението можеше да бъде преместено в ремонтираното пътно платно. Това обаче не се случи. Чак на 18 октомври АПИ възложи на "КМВ системи за пътна сигурност" поставянето на ограничителните системи между двете платно и мантинели на ремонтираното пътно платно. Договорът е за близо 1 млн. лв. с ДДС, а срокът му за изпълнение 1 месец. Пернишката фирма "КМВ системи за пътна сигурност" ООД е част от обединението ДЗЗД "Пътна безопасност Югозапад", в което водещ партньор е софийското дружество "Ел Те Ай" АД. Те имат 4-годишен договор за мантинели за Югозападния регион, по който според МРРБ нямат право да възлагат, защото стойността му е превишена многократно. Договорът е подписан на 19 септември 2018 г. с прогнозна стойност малко над 8 млн. лв. По него има изпълнени дейности за над 59 млн. лв. към края на юли 2021 г., от които разплатени са над 21.7 млн. лв., показва предоставената справка от АПИ. Причината за преизпълнението на договора е, че предишното ръководство на АПИ е възложило на компанията поставянето на ограничителните системи на виадуктите по магистрала "Хемус" в Софийска област, който бяха ремонтирани през последните години, каза изпълнителният директор на дружеството Георги Златев пред Mediapool. През последните няколко години компанията изпълняваше близо половината от общия обем, възлаган за мантинели в страната. През 2018 г. пернишката фирма беше избрана за доставчик на 50% от ограничителните системи за Лот 3.3 на магистрала "Струма", а през 2019 г.постави ограничителните системи на участъка между Ябланица и пътен възел "Боаза" на магистрала "Хемус". Компанията работи и по поставяне на мантинелите на магистрала "Европа" (София - Калотина). "КМВ системи за пътна сигурност" е основана през 2014г., като специализирано дружество за производство, доставка и монтаж на метални съоръжения за пътна безопасност. Фирмата е наследник на "Колхида", която има традиции в производството на горещо поцинковани метални конструкции и стоманени предпазни огради. Производствената база на дружеството е в Перник. Дружеството си партнира с един от лидерите в Европа в областта на ограничителните системи за пътища - Volkmann & Rossbach.
Прочети цялата публикация



Нов ремонт по пътя към морето: Затварят 11 км от едното платно на АМ „Тракия“ при Стара Загора
Пробив! САЩ и Иран договориха ясна пътна карта за постигане на окончателно мирно споразумение в рамките на следващите 60 дни
Лятно слънцестоене: Утре ще бъде най-дългият ден в годината в Северното полукълбо
Пускат ремонтираното платно на АМ „Тракия“: днес и в неделя спират тировете над 12 тона
Започва ремонт на 11 км от магистрала „Тракия“ и 9 км от „Хемус“, ето къде
1 юни 1980 г: Тед Търнър стартира CNN - първият 24-часов новинарски канал
Генерал Сирски: Използваме два пъти повече FPV дронове на фронта от руснаците
Марко Рубио: САЩ няма да направят нищо, което би подкопало сигурността на съюзниците им в Персийския залив
Белгия разследва украински опит за саботаж срещу кораб за внос на руски втечнен газ в Антверпен
Рубио: САЩ отхвърлиха възможността Иран да налага такси за преминаване през Ормузкия проток
Селекционерът на Шотландия подаде оставка
Нощна атака: Балистични ракети разтърсиха Киев
Защита на пауза: По празници свидетелки срещу Благомир Коцев спират да се страхуват за живота си
Израел елиминира бойци на Хизбула в Южен Ливан
Русенец е на път да постави рекорд в ледени води
Жълт код за за опасно горещо време за 14 области в страната
Александър Захариев: Следващият трилионен бизнес в енергетиката ще бъдат мрежите
От мегавати към управление - как се променя логиката на енергийните проекти
TokWise: Защо BESS оптимизацията не е алгоритмичен трейдинг с добавена батерия?
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ „Тракия“ повдига нови въпроси