БНР Стара Загора | 20.10.2021 07:09:32 | 79

Д-р Георги Узунов: 40 години труд стоят зад отличието „За значителен принос към детското здравеопазване“


„Целият ми екип стои зад наградата, която получих от президента. Рядко получаваме признание в сферата, в която работя, а именно с децата с увреждания. Ние обикновено вършим това, което другите не искат и много от тях и не могат“, каза в ефира на радио Стара Загора д-р Георги Узунов, директор на ДМСГД - Стара Загора, удостоен на церемонията Лекар на годината с Почетния знак на президента „За значителен принос към детското здравеопазване“.

„В областта, в която работя, свързана с детското здравеопазване, винаги има какво да се промени. Преди около 10 години създадохме първия Център за медико-социални грижи, т.е. за ранната интервенция при деца с увреждания. Голяма крачка в развитието ни“, отчете д-р Узунов и сподели безпокойството си от това, че съществуват дефицити в семейната среда, в разбирането за семейство днес: “Над 60% от децата, които се раждат у нас, се раждат извънбрачни. Това не ме довежда до възторг“, казва д-р Узунов.

Срещата с родителите на дете с увреждане, което има нужда от съответната медицинска помощ, е винаги една и съща, винаги е като за първи път. С течение на годините и трупането на опит нищо не се е променило, не се претръпва, казва д-р Узунов.

За работата с маски през последните 2 години 24 часа в денонощието в ДМСГД - Стара Загора никой от персона не се е оплакал, че не му е добре. "Маските в моя 40-годишен имат изключително добър протективен ефект", заяви д-р Георги Узунов.

Д-р Георги Узунов е дългогодишен педиатър и неонатолог, преподавател в Тракийския университет, а от 1997 г. е директор на ДМСГД Ст. Загора. Има специалност по детски болести, магистър е по стопанско управление и здравен мениджмънт. Преминал е обучения в Швеция, Дания, САЩ, Франция и Испания. Работата му и като педиатър, и като директор, е насочена към недоносените деца и към децата с увреждания и техните семейства. Иновативен за страната и въведен от него е моделът за ранната интервенция на уврежданията.


Прочети цялата публикация